FDA informuje o riziku hepatotoxicity propylthiouracilu
„FDA identifikoval po důkladné analýze nahlášených nežádoucích účinků zvýšené riziko poškození jater spojené s užíváním propylthiouracilu, jež se při podávání alternativní terapie methimazolem nevyskytuje,“ komentuje situaci Dr. Amy Egan z Divize endokrinologických a metabolických léčiv Centra pro hodnocení a výzkum léčiv FDA. Lékaři by při zahajování terapie Gravesovy choroby měli důkladně zvážit, kterou terapeutickou alternativu zvolí. Pokud se rozhodnou pro propylthiouracil, je třeba pečlivě monitorovat jaterní funkce a poučit pacienta o příznacích postižení jater, zvláště v prvních šesti měsících od zahájení léčby.
Propylthiouracil byl v USA zaregistrován již v roce 1947. Od doby, kdy jsou systematicky vyhodnocovány farmakovigilanční údaje, bylo mezi lety 1969 a 2008 nahlášeno 32 případů závažného postižení jater. Ve 22 případech šlo o dospělé pacienty, z nichž 12 pacientů zemřelo a pět muselo podstoupit transplantaci jater. Při hodnocení hlášení od pediatrických pacientů se zjistilo, že celkově bylo udáno deset závažných poškození jater, z toho jedno dítě zemřelo a šest podstoupilo transplantaci jater. V porovnání s těmito daty bylo při užívání methimazolu hlášeno ve stejném období pět závažných jaterních postižení, ve všech případech šlo o dospělé pacienty, tři z nich zemřeli.
Propylthiouracil je považován za terapii druhé volby, výjimkou jsou jen pacienti alergičtí nebo netolerující methimazol, jimž se propylthiouracil podává v první linii. Kromě toho je propylthiouracil vhodný pro gravidní ženy v prvním trimestru, neboť při užívání methimazolu bylo nahlášeno několik případů vrozených vývojových vad (mezi nimi například aplasia cutis).
V České republice je propylthiouracil registrován pod obchodním názvem Propycil 50, v klinické praxi se používá v indikaci hyperthyreoidismus při morbus Graves‑Basedow, při toxickém adenomu thyreoidey, při přípravě na thyreoidektomii u hyperfunkce štítné žlázy a jako doplněk radiojodové léčby.
FDA plánuje upravit v souladu s tímto varováním doporučené postupy pro léčbu Gravesovy choroby. Propylthiouracil by měl být rezervován výhradně pro pacienty s prokázanou alergií nebo nesnášenlivostí methimazolu a pro pacientky v prvním trimestru těhotenství. Pacienti, kteří jsou léčeni propylthiouracilem, musejí být pečlivě monitorováni – lékař by měl pravidelně sledovat subjektivní i objektivní příznaky jaterního poškození, a to zejména během prvních šesti měsíců po zahájení terapie. Pokud existuje podezření na poškození jater, je třeba ihned přerušit terapii propylthiouracilem, podat pacientovi podpůrnou léčbu a dále jej sledovat. Co se týče doporučení pro pediatrické pacienty, propylthiouracil by u dětí neměl být indikován vůbec, s výjimkou výše uvedených případů alergií či nesnášenlivosti methimazolu. Každý pacient, u něhož je zahájena nebo probíhá léčba propylthiouracilem, by měl být ošetřujícím lékařem informován o riziku hepatotoxicity. Lékař musí pacienta instruovat, aby při výskytu jakýchkoli neobvyklých příznaků, jako je únava, slabost, neurčité bolesti břicha, ztráta chuti k jídlu, svědění kůže, snadný vznik modřin či zežloutnutí spojivek nebo kůže, ihned vyhledal lékaře.
Zdroj: MT