Přeskočit na obsah

FDA schválil canagliflozin

Devětadvacátého března 2013 se dočkal i „Nový svět“ – americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil perorální antidiabetikum canagliflozin (Invokana, Janssen Pharmaceuticals). Canagliflozin je určen pro dospělé diabetiky druhého typu a je v USA prvním schváleným zástupcem tzv. glukuretik – selektivních inhibitorů sodíko‑glukózového transporteru 2 (SGLT2), který se nachází v proximálním tubulu ledvin a umožňuje reabsorpci glukózy z moče zpět do krevního oběhu. Mechanismem účinku této skupiny léčiv je tedy snížení resorpce glukózy v ledvinách, což má za následek zvýšení její exkrece v moči s následným poklesem plazmatických koncentrací glukózy. Příznivým vedlejším účinkem je pokles hmotnosti pacienta. Mechanismus účinku gliflozinů je nezávislý na sekreci inzulinu či na míře inzulinové rezistence, je jednoduchý a odráží základní princip přístupu k diabetu – snížení hyperglykémií, a tím zabránění jak vzniku akutních příznaků, tak chronických komplikací choroby. Účinnost a bezpečnost canagliflozinu byla ověřena v devíti klinických hodnoceních, do nichž bylo zařazeno přes 10 285 pacientů s diabetem druhého typu. Účinek se projevil jak v hodnotách glykémie nalačno, tak v hodnotách glykovaného hemoglobinu. V běžné klinické praxi se canagliflozin nesmí podávat diabetikům prvního typu, pacientům s diabetem druhého typu se zvýšenou koncentrací ketolátek v krvi či moči, s těžkým poškozením ledvin či pacientům v terminálním stadiu renálního selhání. Canagliflozin rovněž nesmějí dostávat pacienti podstupující dialýzu. Nejčastější nežádoucí účinky, které z dosavadních studií vyplynuly, byly vaginální kvasinkové infekce, močové infekce, závratě a malátnost, jež se objevují zvláště v prvních třech měsících po zahájení léčby. Jejich příčinou je mírný diuretický účinek canagliflozinu, který může vést ke snížení intravaskulárního objemu a ortostatické či posturální hypotenzi.

Schválení canagliflozinu v USA předcházelo hlasování poradního výboru FDA pro endokrinologické a metabolické léčivé přípravky v lednu 2013, v jehož rámci byl canagliflozin odsouhlasen poměrem hlasů 10 : 5. Většina členů výboru jej podpořila z důvodu potřebnosti léčiva s odlišným mechanismem účinku na trhu, neboť počty diabetiků druhého typu se stále zvyšují, kromě toho se jedná o léčivo, které nepůsobí nežádoucí hypoglykémie a způsobuje úbytek hmotnosti pacienta – tedy příznivě ovlivňuje jeden z klíčových rizikových faktorů diabetu druhého typu. Poradní výbor však také poměrem hlasů 8 : 7 vyjádřil obavu z potenciálních rizik canagliflozinu, jež se týkají především kardiovaskulárních nežádoucích účinků, zejména cévních mozkových příhod. Poradní výbor konstatoval, že současně dostupné bezpečnostní údaje z klinických studií nejsou zcela dostatečné, a proto požaduje další opatření. Prvotním požadavkem je dokončení studie CANVAS (Canagliflozin Cardiovascular Assessment Study) – jedná se o probíhající klinické hodnocení, jehož výsledky jsou očekávány nejdříve v roce 2015. FDA dále požaduje zavedení farmakovigilančního programu, který bude zaměřen na monitorování výskytu malignit, závažné pankreatitidy, fotosenzitivních reakcí, jaterních abnormalit a dalších nežádoucích účinků. Dále mají být uskutečněny follow‑up studie, zaměřené na kostní bezpečnost, pediatrické farmakokinetické a farmakodynamické studie a studie s dětskou populací, zaměřené na podrobné hodnocení účinnosti a bezpečnosti.

Navzdory bezpečnostním opatřením FDA je uvedení canagliflozinu na trh v USA významným počinem, který může přispět ke zkvalitnění léčby diabetiků druhého typu. V Evropě je od listopadu 2012 z téže skupiny registrován přípravek dapagliflozin (Forxiga, Bristol‑Myers Squibb/AstraZeneca), jeho schválení však FDA zamítl z důvodu obav ze zvýšeného výskytu malignit. Canagliflozin, který byl rovněž předložen k registraci v Evropě, se takto rizikový zatím nejeví. Další léčivo ze skupiny gliflozinů – ipragliflozin (Astellas Pharma) – bylo předloženo ke schválení v Japonsku, s empagliflozinem (Eli Lilly/Boehringer Ingelheim) v současnosti probíhá klinické hodnocení třetí fáze a očekává se předložení žádosti o jeho schválení v USA.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené