Přeskočit na obsah

Flexibilní řešení výdutě břišní aorty

„Výdutí břišní aorty je postiženo přibližně pět až sedm procent lidí ve věku nad šedesát let, rizikovou skupinou jsou muži starší 65 let,“ připomněl MUDr. Samuel Heller z II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze. „Jde o závažné a nebezpečné onemocnění, protože často dojde k ruptuře aneurysmatu bez jakýchkoli předchozích varovných příznaků či obtíží, která je v 80 procentech případů smrtelná. Navíc tři čtvrtiny nemocných s prasklou výdutí zemřou na vnitřní krvácení dříve, než dojedou do nemocnice.  Přitom riziko plánované operace je pouze šestiprocentní,“ dodal MUDr. Heller.

K zákroku se podle něj přistupuje, pokud aneurysma dosáhne šíře nad 5 cm u žen (abdominální aorta je normálně široká okolo 1,9 cm), 5,5 cm u mužů (abdominální aorta je normálně široká okolo 2,3 cm) nebo se oproti poslední kontrole významně zvětší či si pacient stěžuje na bolesti břicha. Léčba je buď chirurgická otevřená, kdy cévní chirurg našije místo rozšířeného místa implantát z pevné nepropustné tkaniny, nebo endovaskulární, která spočívá v zavedení a ukotvení stentgraftu do výdutě – miniinvazivně skrze stehenní cévy. Krev v obou případech protéká implantátem, netlačí na ztenčelou stěnu rozšířené břišní tepny a výduť již nemůže prasknout. „Léčba stentgraftem není vždy možná z různých technických důvodů, ale je pro pacienty méně zatěžující. Vystavujeme je např. dvakrát nižšímu riziku vzniku infarktu, daleko menším krevním ztrátám, což je významné zejména s ohledem na to, že jde většinou o starší nemocné s přidruženými chorobami,“ vysvětlil S. Heller.

„Husí krk“ i pro

extrémně vinuté cévy

„Naše pracoviště se podílí na rozvoji implantace stentgraftů nové generace. Jedná se o ojedinělou konstrukci – systém nitinolových kroužků spojených syntetickou tkaninou –, která připomíná ‚husí krk‘. Oproti doposud běžně používaným implantátům, jejichž struktura byla tvořena z na sebe navazujících drátků tvaru písmene Z, se nový stentgraft vyznačuje především výrazně větší ohebností. Aorta je velmi dynamickou tepnou, která mění svůj tvar s věkem pacienta. Při implantaci stentgraftu Aorfix je tak zajištěna následná flexibilita, která se přizpůsobuje dalšímu vývoji aorty,“ upozornil na největší výhodu bifurkačního implantátu Aorfix (výrobce Lombard Medical, Velká Británie) MUDr. Heller a dodal: „Využili jsme jej zatím asi u třiceti pacientů a jeví se nám jako velmi vhodný pro léčbu aneurysmatu abdominální aorty – zejména u nemocných s ostrými ohyby aorty a vinutými pánevními tepnami. Snadno se totiž zavádí i do velmi točitých cév, a brání tak jejich možnému protržení. Dobře je také řešena proximální fixace implantátu pomocí háčků, které se zachytnou ve stěně aorty.“

Podle MUDr. Hellera vyžaduje implantace stentgraftu Aorfix určité technické znalosti a dovednosti – specifické je např. uvolňování implantátu ze zavaděče či jeho umístění pod renální tepny. „Proto se naše klinika stala školicím pracovištěm pro aplikaci endovaskulárních stentgraftů nové generace v České republice. Myslím si, že to maličko, co se člověk musí naučit navíc, se v prospěchu pro pacienty mnohonásobně vrátí,“ doplnil MUDr. Heller.

Budoucnost spočívá ve screeningu

„Některé britské práce ukázaly, že zachráníme více životů, pokud budeme provádět screeningové vyšetření aneurysmatu abdominální aorty. V několika zemích Evropy již běží vyhledávací program využívající ultrazvuk pro záchyt nepoznaných výdutí břišní aorty. V současnosti už je preventivní program pilotně spuštěn i na určitých pracovištích v ČR. Měl by se týkat zejména mužů ve věku 65 až 79 let, tedy nejrizikovějších pacientů,“ konstatoval MUDr. Heller.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené