Generický trh má silného hráče
Co je důvodem fúze společností EBEWE Pharma a Sandoz? Obě firmy se specializují na různé produkty, které jsou na trhu generik něčím specifické. Spojením získávají nemalý potenciál k dalšímu růstu. V onkologické oblasti nabízí EBEWE Pharma injekční onkologika, firma Sandoz přináší perorální onkologika a alternativní cesty aplikace, díky čemuž po splynutí v jeden subjekt získávají šanci stát se lídrem na poli onkologické terapie. Současně nabízejí široké portfolio pro nemocniční terapii antibiotiky a biosimilars, což umožní nově vzniklé společnosti ještě více zvýšit dostupnost a kvalitu péče nabízené jejím klientům.
O společnosti Sandoz
Farmaceutická společnost Sandoz patří mezi celosvětové lídry v oblasti generických léčiv. Byla založena v roce 1886 ve švýcarské Basileji jako společnost Kern & Sandoz. V roce 1895 vyrábí svoji první farmaceutickou účinnou látku - antipyrin. Následuje izolace ergotaminu v roce 1918, uvedeného na trh jako Gynergen. Svůj nejúspěšnější produkt, Calcium Sandoz, uvádí na trh v roce 1929 a pod tímto názvem se prodává do dnešních dnů.
V roce 1963 Sandoz přebírá společnost Biochemie, jejíž výzkumníci v roce 1951 objevili acidorezistentní penicilin určený k perorálnímu podávání. Tím je položen základ pro budoucí produkci širokého spektra antibiotik a účinných látek získaných na bázi biotechnologií. Po uvedení imunosupresiva Sandimmun následovaného přípravkem Neoral v roce 1994 vplouvá Sandoz spolu se společností Ciba v roce 1996 do Novartisu, který v roce 2003 sjednocuje všechna svá generika pod globální značku Sandoz. Ještě před tím, v roce 2002, získává Sandoz společnost Lek Pharmaceuticals a následně v roce 2005 společnost Hexal.
Sandoz je globální společností nabízející nejširší portfolio generických léků. Jedná se o 1 000 účinných látek ve více než 5 000 lékových formách. Na českém trhu patří mezi tři zásadní skupiny léčivých přípravků na prvním místě antibiotika, jejichž vlajkovou lodí je bezpochyby Amoksiklav (amoxicillinum/acidum clavulanicum). Druhou strategickou skupinu tvoří oblast léčby kardiovaskulárních chorob, kde už dnes léčivé přípravky firmy Sandoz pokrývají všechny hlavní podskupiny léků od hypolipidemik až po antihypertenziva. Třetí, velmi perspektivní oblastí je skupina neurologických a psychiatrických léčiv. Samostatnou významnou skupinu tvoří OTC léčiva v čele s přípravkem ACC.
Firemní strategie, která vedla k celosvětovému úspěchu, stojí na dvou pilířích. První tvoří správně vytvořená expertiza v oblasti antiinfektiv, založená na globálním výsadním postavení, oblast "difficultto-make" generik, založená na unikátních dovednostech a dobré technologické základně, a oblast biosimilars, kde je Sandoz celosvětovým pionýrem. Druhou oporu tvoří globální dostupnost léčivých přípravků a celosvětově dobrá pověst firmy. Vedoucí pozici v difficultto-make generikách má Sandoz hned v několika oblastech. Na prvním místě musíme jmenovat biosimilars (podrobněji viz rámeček), jež vytvářejí nové příležitosti v biofarmaceutické sféře, hlavními konkurenty jsou výrobci originálních léků.
Biosimilars jsou rekombinantní proteiny odvozené od živých organismů, mají schopnost působit tam, kde jiné léky ztrácejí svoji účinnost, což je příčinou a zdrojem velkého potenciálu na biofarmaceutickém trhu. V léčbě astmatu představují silnou pipeline inhalátory, zahrnující kromě léčivých přípravků i inovaci v designu. Transdermální formy aplikace léků, které tvoří alternativní způsob podání léčivé látky vyžadující vývoj nových technologií, jako např. Fentanyl Reservoir/Matrix a perorální formy léčiv s prodlouženým nástupem účinku, tvoří neméně významné položky v difficult-to-make oblasti.
Firma Sandoz je druhou největší celosvětovou generickou společností, zaměstnává 23 000 osob, působí ve 136 zemích a za rok 2008 činily její tržby 8,7 miliardy USD.
V České republice má společnost Sandoz s.r.o. své silné základy již přes 18 let a dnes zde zaměstnává téměř 200 pracovníků. Po úspěšné fúzi se společností Hexanel s.r.o. se Sandoz s.r.o. stala jednou z nejsilnějších generických společností na českém trhu, mající ve svém portfoliu 125 produktů ve 305 lékových formách.
O společnosti EBEWE Pharma
Farmaceutická firma EBEWE Pharma patří mezi světově významné farmaceutické společnosti, v rámci Rakouska jí náleží vedoucí pozice. Specializuje se na přípravky z oblasti onkologie a imunologie, zaměřuje se především na parenterální formy léčiv. Založena byla v roce 1934 ve Vídni, od roku 1945 sídlí v Unterachu am Attersee. V letech 1956 až 2001 byla firma součástí skupiny BASF (Německo) a krátce i firmy Abbott (USA). Od roku 2001 do roku 2009 působí jako nezávislá, v celosvětovém měřítku aktivní rakouská farmaceutická společnost. V roce 2009 se stává součástí farmaceutické firmy Novartis/Sandoz.
Výroba EBEWE Pharma je soustředěna především na parenterální přípravky. Neomezuje se však pouze na vlastní produkty, společnost také vyrábí produkty na zakázku pro ostatní farmaceutické firmy včetně nadnárodních. Výrobní podíl pro ostatní farmaceutické společnosti tvoří 15 až 25 % celosvětového obratu firmy. V rámci onkologických a imunologických léčivých přípravků se řadí mezi celosvětově největší výrobce vysoce účinných sterilních injekčních forem v ampulích o objemu jeden až dvacet mililitrů a jedno- až stomililitrových předplněných injekcí.
Celosvětově má EBEWE Pharma přes 800 zaměstnanců, výhradní zastoupení má zhruba ve 20 státech světa, kde provozuje i své vlastní kanceláře a dále nabízí vlastní produkty prostřednictvím svých partnerů nebo pomocí outsourcingu v dalších více než 60 státech. V České republice má společnost EBEWE Pharma osm a na Slovensku tři zaměstnance.
Celosvětové tržby společnosti EBEWE Pharma činily v loňském roce 222 milionů eur, investice 12,4 milionu eur.
V relativně krátké době společnost v rámci České republiky dosáhla významného postavení v oblasti injekčních onkologik.
Zdroj: Medical Tribune