Geny ovlivňují riziko vzniku invazivních mykóz
Pierre-Yves Bochud z Infectious Diseases Service při Central Hospital of University Vaudois ve Švýcarsku a jeho kolegové ve své studii poukazují na korelaci mezi polymorfismem genů kódujících proteinové receptory na buňkách imunitního systému a rizikem rozvoje invazivní aspergilózy u těchto nemocných.
Nejvíce prozkoumávanými imunitními receptory na buňkách přirozené imunity jsou tzv. toll-like receptory (TLR). Toll je protein, jenž byl poprvé popsán u mušky Octomilky obecné (Drosophila melanogaster) jako regulátor vývoje vajíčka. U lidí existuje 10 genů kódujících TLR, každý s odlišnými specifiky. Varianty genu TLR4 byly posléze popsány i u lidí.
Studie Bochudova týmu zahrnovala 336 pacientů, kteří se podrobili alogenní transplantaci hematopoetických kmenových buněk získaných od nepříbuzného dárce v období let 1995 až 2003. Prokázané nebo pravděpodobné invazivní aspergilózy byla diagnostikovány u celkem 33 pacientů.
U transplantovaných příjemců a dárců byly charakterizovány jednonukleotidové polymorfismy čtyř genů TLR (TLR2, TLR3, TLR4 a TLR9). Haplotyp, který byl autory studie označen jako S4, byl spojen se zvýšeným rizikem vzniku invazivní aspergilózy.
Haplotyp S4 je definován čtyřmi SNP uvnitř nebo v blízkosti genu TLR4. Asociace haplotypu S4 s invazivní aspergilózou byla potvrzena validační studií, jež porovnávala 103 pacientů, kteří onemocněli invazivní aspergilózou s 263 kontrolními pacienty.
Genetické testy by mohly určovat profylaktické podávání antimykotik
„Asociace haplotypu S4 s invazivní aspergilózou byla signifikantní jen u příjemců nepříbuzenských transplantátů, kterým měla být patrně poskytnuta agresivnější imunosupresivní terapie k prevenci reakce štěpu proti hostiteli,“ uvedl ve svém komentáři Eric G. Pamer z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center v New Yorku.
Autoři také zjistili, že přítomnost cytomegalovirové infekce zvyšuje riziko vzniku invazivní aspergilózy a že příjemci štěpu bez haplotypu S4 a bez přítomnosti cytomegalovirové infekce vykazovali velmi nízké riziko rozvoje invazivní aspergilózy – to umožní cíleně aplikovat profylaktická antimykotika u pacientů po alogenních transplantacích kmenových buněk. „Jedním z vysvětlení nálezů Bochudovy studie je, že příjemci kmenových buněk, jež se vyznačují expresí variant TLR4 s vysokou afinitou, vykazují zvýšenou výkonnost přirozené imunity, což je provázeno zvýšením odolnosti vůči infekcím. Studium mechanismu, jakým polymorfismy TLR ovlivňují obranu proti patogenům, představuje vzrušující směr vědeckého bádání, jenž může postupem času vyústit v nové strategie terapie nebo prevence mikrobiální infekce,“ dodal Pamer.
Zdroj: