Glenmark se představuje
Z nového sídla v České republice plánuje společnost Glenmark, jak uvedl výkonný viceprezident Glenmark Europe pro rozvoj Ewan Livesey, expanzi do dalších evropských států. Česko má výbornou geografickou polohu pro centrum evropského businessu firmy (které bude v Praze), i pro centrum distribuční (které bude ve Vysokém Mýtě). Indická společnost totiž před dvěma roky koupila firmu Medicamenta, původně jen distributora léků, která vlastní ve Vysokém Mýtě rozsáhlý areál. V něm se dnes vyrábí mj. několik léků, které dřívější Medicamenta získala od Zentivy.
Firma je ovládána a řízena rodinou svého zakladatele Graciase Saldanhy a v Indii nabízí jako přední společnost ve výrobě a prodeji generických léků více než sto účinných látek či jejich kombinací v oblastech vnitřního lékařství, pneumologie, diabetologie, dermatologie, gynekologie, algeziologie, onkologie, kardiologie a angiologie, otorinolaryngologie, pediatrie a dalších. Zhruba polovina z těchto látek je nabízena též na striktně regulovaných trzích ve Spojených státech a Evropě, stejně jako trzích Asie, Afriky, Latinské Ameriky a Ruska. Společnost Glenmark, která byla založena v roce 1977, je vůbec nejrychleji rostoucí indickou firmou posledních let. Stejně rychle roste i podíl jejích prodejů mimo Indii, prakticky na všech světových trzích.
Výroba léků ve společnosti Glenmark − splnění kvality dle FDA a EU požadavků
Výrobní závody odpovídající požadavkům WHO, FDA i orgánů EU na správnou výrobní praxi má Glenmark ve městech Goa, Baddi a Nasik v Indii, v brazilském Sao Paulo, odkud zajišťuje potřeby latinskoamerického trhu, a nyní i ve Vysokém Mýtě v České republice. Sem nyní Glenmark přesouvá významný objem své výroby a finálního balení léků pro celý region střední a východní části Evropské unie. Součástí závodu Glenmark Vysoké Mýto je i pracoviště "Quality assurance", které zajišťuje hodnocení a kontrolu chemické a mikrobiologické kvality produkce, tedy výstupní kontrolu léků, které budou z Vysokého mýta propouštěny též do jiných států Evropské unie. Všechny tyto procesy vyžadují větší počet kvalifikovaných pracovníků, a proto zde Glenmark otevírá nová pracovní místa.
Glenmark – společnost s vlastním výzkumem a vývojem
Mimořádně významné je především to, že Glenmark má velmi silnou „pipeline“ svého výzkumu a vývoje – v současně době ji představuje 13 nadějných výzkumných programů. Vlastní výzkum a vývoj je doslova srdcem veškerých aktivit společnosti Glenmark. Ve výzkumných a vývojových laboratořích na různých místech působí rozsáhlé týmy vědeckých pracovníků – absolventů předních univerzit v USA i Evropě. Ti mají možnost pracovat na nejmodernějších zařízeních pro biochemii, molekulární biologii, výzkum metabolismu, farmakokinetiky a farmakodynamiky léků a toxikologie, která splňují nejvyšší mezinárodní standardy a zabývají se screeningem účinných látek, cíleným vývojem nových molekul, zaváděním nových aplikačních systémů, analytickým výzkumem, preklinickým hodnocením účinných látek i hledáním nových cílových struktur pro biologické léky. Výzkumné týmy jsou výrazně multidisciplinární a mezinárodní a prezentují se mj. i řadou publikací v mezinárodních recenzovaných časopisech s vysokým impact faktorem.
§ Nejrozsáhlejší, moderně vybavené a progresivně zaměřené výzkumné laboratoře společnosti Glenmark sídlí v Mahape (Navi Mumbai).
§ V roce 2004 založila společnost Glenmark rovněž ve švýcarském městě Neuchatel, který se stal centrem výzkumu a vývoje biologických léků a kde v současnosti pracuje mezinárodní tým více než 50 vědců s rozsáhlými zkušenostmi z tohoto oboru (Glenmark Pharmaceuticals S.A [GSA]).
§ Kromě toho má společnost Glenmark i rozsáhlé centrum pro klinický výzkum v Oxfordu (Velká Británie).
V procesu výzkumu a vývoje je v současnosti třináct molekul – šest již ve stadiu klinických zkoušek, dalších sedm v různých stadiích zkoušení preklinického.
Silná je především pipeline nových chemických entit, která se soustřeďuje na:
§ metabolické poruchy (diabetes mellitus 2. typu, obezita, dyslipidémie)
§ zánětlivá onemocnění (astma a chronická obstrukční plicní nemoc, revmatoidní artritida, osteoartróza)
§ bolestivé stavy (neuropatická a zánětlivá bolest)
V této sféře má Glenmark tři molekuly ve fázi I a tři ve fázi II klinického zkoušení, a cílem je uvádět na trh každý rok jednu až dvě nové chemické entity.
První účinná látka pro léčbu astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci oglemilast (GRC 3886) firmy Glenmark byla licencována společnostem Forest Laboratories a Teijin Pharma Limited pro účely severoamerického a japonského trhu a licenční transakce byla přelomovou událostí. Oglemilast je v současnosti podrobována druhé fázi klinických testů ve Spojených státech.
Licence na další „trumf“ společnosti - GRC 8200 – DPP-IV inhibitor pro léčbu diabetu 2. typu – byla poskytnuta německé společnosti Merck KgaA pro severoamerický, evropský a japonský trh.
Třetí účinná látka, určená k léčbě bolesti, GRC 6211 nedávno vstoupila do první fáze klinických testů v Evropě. Glenmark navíc disponuje dalšími třemi programy zaměřenými na obezitu, záněty a zvládání bolesti. Tyto programy jsou ve fázi klinického zkoušení.
V posledních letech zaměřuje společnost Glenmark své výzkumné aktivity, ale i svou licenční, alianční a akviziční politiku i na rychle se rozvíjející a mimořádně perspektivní oblasti biotechnologií a výzkumu a vývoje nových biologických léků; ta rozšiřuje a doplňuje dosavadní výzkumné a vývojové aktivity v oblasti klasických chemických léků. Ve sféře biologických léků má v současnosti společnost Glenmark ve vývoji pět molekul, z nichž dvě jsou již ve fázi preklinických studií a tři ve fázi optimalizace. Při vývoji nových biologických léků spolupracuje Glenmark rovněž se společností Dyax Corp., která má v oblasti biotechnologií rozsáhlé zkušenosti. Ukazuje to, že společnost Glenmark je vyhledávaným partnerem pro mezinárodní spolupráci.
Mezinárodní uznání přínosu Glenmarku v oblasti farmacie
Nejvýznamnější farmaceutický časopis světa SCRIP uděluje každoročně tituly nejlepších firem v kategorii malých a středních a v kategorii velkých společností. Za rok 2008 byly ceny rozděleny pouze mezi dva vítěze – GlaxoSmithKline Biologicals a Glenmark Pharmaceuticals, každá se dvěma cenami. Společnost Glenmark Pharmaceuticals získala tituly „Nejlepší farmaceutická společnost světa v kategorii malých a středně velkých firem“ a „Nejlepší společnost ve sféře nově se vyvíjejících trhů“. Hodnoticí komise zdůvodnila své rozhodnutí skutečností, že firma Glenmark sbírala body na téměř všech frontách, dosáhla dramatického růstu prodejů generik, a navíc má v počátečním stadiu vývoje přípravky s velkým tržním potenciálem i mezi originálními přípravky.
Jak uvedl představitel časopisu SCRIP dr. Richard Barker, společnost Glenmark předčila své konkurenty prakticky ve všech směrech – dosáhla dramatického vzestupu jak v oblasti generik, tak i ve výzkumu a vývoji vlastních originálních léčiv. Podle dalšího z členů hodnotitelského týmu, dr. Virena Mehty, představuje firma Glenmark specifický fenomén; i proto získala současně hned dvě ocenění. Během slavnostního ceremoniálu v Londýně poděkoval za udělené tituly generální ředitel společnosti Glenmark dr. Glenn Saldanha: „Je pro nás mimořádnou ctí, že časopis udělil společnosti Glenmark hned dvě ocenění. Nejdůležitější je, že to celému světu dokazuje, že i indická společnost může být průkopníkem v inovativním farmaceutickém výzkumu a soustavně vyvíjet nové chemické a biologické léčivé přípravky pro léčbu řady chronických onemocnění v nových terapeutických oblastech.“
Glenmark v České a Slovenské republice
V Česku zatím patří Glenmark vstupující na trh mezi malé firmy, do tří let se však chce dostat mezi první pětadvacítku. Dosáhnout toho chce mj. tím, že se – jak uvedl ředitel českého a slovenského Glenmarku PharmDr. Jiří Havránek − bude stále více zaměřovat na vlastní produkty. Glenmark je už několikátou indickou firmou v řadě, která se rozhodla investovat v Česku: ocelářský magnát Lakšmí Mittal vlastní bývalou Novou huť. Firma Ashok Leyland loni převzala výrobu nákladních aut v pražské Avii. A jeden z nejbohatších indických podnikatelů Ratan Tata před rokem koupil výrobce čajů Jemča. Úspěšný indický výrobce léků, společnost Glenmark, získal na půdě České republiky strategickou základnu pro svou evropskou expanzi; právě ze své české součásti hodlá učinit svou bránu do Evropy, a na trh a do klinické praxe hodlá uvést desítky svých léků.
Zdroj: