Přeskočit na obsah

GO day – cyklojízda proti gynekologickým nádorům

Září je celosvětově stanoveno jako měsíc osvěty a edukace o gynekologických malignitách, tedy zhoubných onemocněních děložního hrdla, ovarií, endometria a vulvy. Protože anglický termín zní „Gyne‑Oncology“, vznikl GO day. V Čechách letos uspořádal 20. září Nadační fond Hippokrates, pacientská organizace Veronica a Onko Unie cyklojízdu Prahou s cílem upozornit laickou veřejnost na preventabilitu zhoubného onemocnění děložního hrdla. Cyklisti měli oblečena fialová trička, což je tradiční barva onkogynekologických diagnóz. Cyklojízdy GO day se zúčastňují lékaři, sestry, pacientky, známé osobnosti a letos se k pelotonu připojil v cíli i Adam Vojtěch, poslední den ve funkci ministra zdravotnictví. Mluvil o dobré spolupráci s pacientskými organizacemi a apeloval na včasnou prevenci, která je zejména u onkologických diagnóz tak důležitá. Večer se do fialova rozzářil Tančící dům.

Prevence karcinomu děložního čípku patří dlouhodobě mezi hlavní priority zmíněných organizací. „Naším cílem je pomocí edukačních kampaní napomoci k postupné eradikaci tohoto onemocnění,“ říká ředitelka Nadačního fondu Hippokrates Veronika Cibulová. „Hovoříme o vakcinaci proti HPV u dívek i chlapců. Podle recentních dat z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR klesla proočkovanost v kohortě 13letých dívek ze 75 procent v roce 2013 na 62,9 procenta v roce 2018.“

Dalším tématem byla letos také HPV DNA testace. Ta bude od roku 2021 nově hrazena plátci péče ženám ve věku 35 a 45 let. Zařazení testu HPV DNA do prevence k tradičnímu cytologickému vyšetření přináší lékařům i pacientkám významný benefit: mimořádnou spolehlivost v podobě negativní predikce testu.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.