Přeskočit na obsah

Hlavní poselství Světového dne ledvin: onemocnění ledvin jsou častá, závažná a potenciálně léčitelná

International Federation of Kidney Foundations (IFKF – Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin) a International Society of Nephrology (ISN – Mezinárodní nefrologická společnost) vyhlásily letos již potřetí druhý čtvrtek v měsíci březnu (13. 3. 2008) Světovým dnem ledvin (WKD – World Kidney Day). Oficiální podnět k ustanovení Světového dne ledvin dal již v listopadu 2003 Joel D. Kopple, profesor nefrologie University of California in Los Angeles, zakladatel Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a co je pro nás obzvláště důležité, hostující profesor Univerzity Karlovy v Praze – Lékařské fakulty v Plzni.

Cílem Světového dne ledvin je zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin a dále postupně vytvořit screeningové programy k včasnému záchytu chronického onemocnění ledvin.1

Nedávno publikované studie potvrdily,2,3 že chronická nefropatie je z globálního hlediska častým onemocněním, přičemž až 90 % postižených o svém onemocnění neví.4

Chronické onemocnění ledvin se stává závažným veřejným zdravotním problémem, jehož řešení si vyžádá opatření na celostátní úrovni. V České republice odhadem asi 10 % dospělé populace trpí chronickým onemocněním ledvin (CKD – chronic kidney disease) definovaným jako přítomnost proteinurie a/nebo erytrocyturie a/nebo renální insuficience. Tito nemocní jsou ohroženi vývojem chronického selhání ledvin, které vyžaduje náhradu jejich funkce hemodialýzou, peritoneální dialýzou či transplantací.

Většina pacientů s chronickým onemocněním ledvin se ale selhání ledvin nedožije, protože umírá předčasně na kardiovaskulární onemocnění. Dialýzou či transplantací ledvin se léčí sice jen méně než 0,1 % obyvatel, ale náklady na tuto léčbu představují několik procent celkových nákladů na zdravotní péči obyvatel České republiky. S rostoucím věkem populace a se zvyšujícím se počtem diabetiků se počty dialyzovaných pacientů a náklady na jejich léčbu budou nepochybně dále navyšovat.

Co se týče včasného záchytu chronické nefropatie, lze nazákladě současného stavu znalostí doporučit dva jednoduché a levné screeningové testy: vyšetření moči na proteinurii a stanovení koncentrace kreatininu v krvi (podle ní je pak možno odhadnout glomerulární filtraci).1

Tento screening by měl být prováděn zejména u nemocných s nejvyšším rizikem onemocnění ledvin, tedy u všech diabetiků, hypertoniků, u nemocných s ischemickou chorobou srdeční a s cévním onemocněním mozku, dále pak u obézních, kuřáků, osob starších než 50 let, osob s rodinnouanamnézou diabetu, hypertenze nebo chronického onemocnění ledvin a pacientů s anamnézou jakéhokoli onemocnění ledvin. Účast praktických lékařů, internistů a diabetologů na tomto screeningovém programu je klíčová.

Pokud je chronické onemocnění ledvin diagnostikováno, lze uplatnit opatření, která významně snižují riziko vývoje selhání ledvin a kardiovaskulárních komplikací, jako je snížení krevního tlaku na nižší cílové hodnoty než u pacientů bez onemocnění ledvin a snížení proteinurie (podáváním léků blokujících tvorbu nebo účinky angiotensinu II, tedy inhibitorů ACE či blokátorů receptorů AT1 pro angiotensin II), správná kontrola glykémie a lipidového profilu, zanechání kouření a snížení tělesné hmotnosti.

V České republice proběhl letos Světový den ledvin pod společnou patronací České nefrologické společnosti a Českénadace pro nemoci ledvin. V rámci této akce byla na lokální úrovni uspořádána řada pracovních setkání odborníků s veřejností, pracovních seminářů pro odbornou veřejnost a tiskové konference. Zájemci v Praze, Brně, Ostravě a Plzni mohli zdarma podstoupit výše popsané screeningové vyšetření ledvin (vyšetření moči a sérového kreatininu jako parametru funkce ledvin). U více než poloviny vyšetřených byly zjištěny patologické hodnoty a těmto nemocným bude nabídnuto podrobné nefrologické vyšetření.

Bližší informace o Světovém dni ledvin jsou k dispozici na www.nefrol.cz a www.worldkidneyday.org.

Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 2/2008, strana 72

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené