Přeskočit na obsah

Hlavním cílem akreditace je bezpečí pacienta

Jste jedním z představitelů JCi, která se celosvětově zabývá akreditacemi zdravotnických zařízení. Proč by podle vás měly nemocnice usilovat o akreditaci?

Jsem přesvědčen, že jakákoli akreditace zdravotnických zařízení zlepšuje kvalitu poskytované péče, zvyšuje bezpečnost nemocnice a tím snižuje rizika pro pacienty. Bezpečí pacientů by mělo být prioritou pro všechna pracoviště.

MT: Existují rozdíly například v amerických a evropských standardech?

Akreditace jsou samozřejmě vždy trochu odlišné a jsou přizpůsobeny legislativě dané země. Nicméně kvalita a bezpečí musejí být ve všech nemocnicích na světě stejné. Chtěl bych zdůraznit, že nové mezinárodní standardy JCI jsou velmi podobné předpisům v USA. Pochopitelně abstrahují od regulací a zákonů Spojených států, ale obsah a struktura standardů zůstávají stejné.

JCi pořádá po celém světě mezinárodní praktika podobná tomu pražskému. Co je jejich hlavním cílem?

Smyslem je informovat zájemce z různých zemí o principech mezinárodní akreditace, které stanovují postupy v oblasti poskytované péče, ale samozřejmě také v oblasti řízení nemocnic. V Praze se účastníci semináře nejprve teoreticky seznámili s principy, jejichž nová verze bude platit od roku 2008. Poté si mohli v praxi ověřit, co vše je třeba vykonat pro získání akreditace. Ústřední vojenská nemocnice jim demonstrovala svůj styl mezinárodně akreditované nemocniční péče a ukázala jim aplikované standardy. Zájemci tedy mohli danou situaci porovnat se svým zdravotnickým zařízením, mohli si vzájemně vyměňovat zkušenosti, získávat informace a poučit se z případných nedostatků.

MT: Upozornil jste na nové mezinárodní standardy JCi. Můžete prozradit, v čem se budou lišit od těch stávajících?

Jedná se o zavedení vyšších bezpečnostních standardů, protože jedním z hlavích cílů JCI je, jak už jsem říkal, bezpečí pacientů.. Jde o to, aby zdravotnická zařízení předcházela přenosu infekcí, pokusila se vyvarovat pochybení, a to při léčebné i ošetřovatelské péči, nebo aby zavedla program prevence pádů u pacientů. Tyto bezpečnostní strategie samozřejmě snižují rizika a zvyšují bezpečí nemocných. Konference Efektivní řízení nemocnic se konala tradičně v kongresovém sále Regionálního centra Olomouc.

Vyvíjí se spolu se standardy i metodika akreditací JCi?

Existuje nový trend, který se nazývá tracer methodology – tedy stopovací metodika. S její pomocí přesně sledujeme pacientův pohyb po jednotlivých odděleních nemocnice během hospitalizace. Můžeme tak velmi podrobně hodnotit poskytovanou péči, chování a práci personálu, zavedené procesy nebo komunikaci s pacienty. jat Doktor David Jaimovich přednáší účastníkům 1. pražského mezinárodního praktika JCI.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 20/2007, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené