Přeskočit na obsah

Hluboká mozková stimulace při Alzheimerově chorobě

Typickým projevem Alzheimerovy choroby je zmenšení některých oblastí mozku včetně hippokampu, klíčového pro ukládání informací do paměti. Tým neurologů vedený Andresem Lozanem z Toronto Western Hospital se pokusil zabránit těmto změnám hlubokou mozkovou stimulací. Lozano zvolil pro stimulace forix cerebri, protože přes něj přicházejí a odcházejí vzruchy pro hippokampus. V ověřovací klinické studii provedli lékaři hlubokou mozkovou stimulaci forix cerebri u šesti dobrovolníků, kteří měli diagnostikovánu Alzheimerovu chorobu nejméně po dobu jednoho roku. Pro stimulaci byla využita frekvence 130 impulsů za sekundu.

Po roce odhalilo vyšetření mozku, že se aktivita hippokampu u dobrovolníků výrazně posílila. U čtyř z nich sice došlo k dalšímu zmenšení hippokampu, ale ten se u dvou zbývajících pacientů opět zvětšil, a jeho stav se tak přiblížil normálu. U jednoho pacienta byl nárůst hippokampu pětiprocentní, u druhého dosáhl hodnoty osm procent. Pacienti, u nichž vyvolala hluboká mozková stimulace nárůst hippokampu, vykazovali i zlepšení paměti.

Zdá se, že hluboká stimulace mozku vyvolává vznik nových neuronů a zároveň i produkci proteinů důležitých pro vytvoření funkčních synapsí mezi neurony. Další fáze Lozanových testů hluboké stimulace mozku by měla zahrnout padesát pacientů s Alzheimerovou chorobou. Tento způsob léčby se osvědčil u pacientů s Parkinsonovou chorobou. Odhaduje se, že na světě žije asi 90 000 lidí, jimž v boji s tímto degenerativním onemocněním mozku pomáhá hluboká mozková stimulace.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené