Hrozí únik dat z registrů?
Toto stanovisko zveřejnil ÚOOÚ 24. září na svých webových stránkách. V informaci je dále uvedeno, že totožný postoj zaujal i veřejný ochránce práv JUDr. Otakar Motejl.
NZIS je legislativně zakotven v zákonu č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, v platném znění. Jednou z jeho funkcí je soustřeďování dat získaných v rámci národních zdravotních registrů. Novela zákona z roku 2004 vymezuje 13 těchto registrů, které mohou bez souhlasu lidí dále zpracovávat jejich osobní a další údaje.
Nový právní rámec NZIS je zakotven v návrhu zákona o zdravotních službách. Předseda ÚOOÚ RNDr. Igor Němec vidí jeho zásadní nedostatek v tom, že nedefinuje, kdo přesně a k jakým registrovaným údajům bude mít přístup.
Dokončení na str. B2
Hrozí únik dat z registrů?
Dokončení ze str. B1
Podle I. Němce hrozí prolomení lékařského tajemství a únik citlivých dat o zdravotním stavu občanů. Tedy porušení zákona 101/2000 Sb. o ochraně osobních dat. Ve svém vyjádření pro ČTK z 24. září zdůraznil nezbytnost anonymnosti registrovaných informací. „V registrech jsou zaznamenávána jména i rodná čísla pacientů. Občané však nevědí, že ministerstvo zdravotnictví tyto informace uchovává, protože k jejich sběru nemuseli dát svůj písemný souhlas. Jsme přesvědčeni, že stát za těchto okolností nemá na takovéto údaje právo,“ míní předseda ÚOOÚ.
Ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva zdravotnictví Mgr. Tomáš Cikrt byl námitkami předsedy ÚOOÚ překvapen. Podle jeho slov byl prý úřad vyzván, aby své pochybnosti uplatnil ve standardním připomínkovém řízení k předloze zákona o zdravotních službách, což ale neučinil.
T. Cikrt řekl ČTK, že do určité míry je uvádění jmen a rodných čísel nutné, neboť umožní například sledování postupu léčby a jejího efektu. Data jsou podle něj posléze anonymizována a ve veřejně přístupném registru už osobní údaje nejsou.
Zdůraznil, že nutnost vytváření zdravotních registrů je nezpochybnitelná, neboť srovnání dostatečného množství dat umožní např. předvídat, jaká bude nemocnost a jak optimálně nastavit financování. „Otázka souhlasu pacientů zůstává otevřena, ale pokud vždy a všude bude nutný, žádný ucelený registr nemůže vzniknout. To by jednoznačně zablokovalo jeho chod,“ míní Mgr. Cikrt. Podle jeho slov musí ministerstvo nejprve námitky ÚOOS detailně analyzovat. Pokud by v této záležitosti přetrvávaly nejasnosti, dojde k jednání předsedy úřadu RNDr. Igora Němce a náměstkyně ministra pro zdravotní péči MUDr. Markéty Hellerové.
Zdroj: