Přeskočit na obsah

Hudba a zátěž u pacientů s CHOPN

Je známo, že vnímání dušnosti je velmi subjektivní, a tudíž ovlivnitelné psychologickými metodami. Lékaři proto zkoušeli stimuly, které by pacientům se středně až velmi závažnou CHOPN usnadnily snášet zátěž a dušnost. Za tímto účelem jim během dvou testů šestiminutové chůze pouštěli do sluchátek nejprve ticho a poté zrychlenou klasickou či popovou hudbu.

Během obou testů pacienti dosahovali srovnatelného výkonu objektivizovaného ušlou vzdáleností. Objektivní dyspnoe byla také srovnatelná, ale subjektivní pocity pacientů byly rozdílné. Při poslechu hudby pacienti méně vnímali svou dušnost a subjektivní skóre její tíže bylo nižší. Pacienti byli po druhém šestiminutovém testu chůze pozitivněji naladěni než po tom prvním.

Lékaři závěrem zdůrazňují, že právě negativní pocit z vlastní dušnosti je hlavním limitujícím faktorem, který ovlivňuje tendenci pacienta vyhýbat se fyzické zátěži. Kromě léčby založené na fyziologickém podkladě by byl u takových pacientů vhodný i psychoterapeutický přístup, který by jim mohl pomoci lépe nést břímě tak nepříjemné choroby, jakou CHOPN bezesporu je.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2008, strana C0

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené