Přeskočit na obsah

Humira je slibným lékem i u psoriázy

Studie REVEAL zkoumala účinnost adalimumabu u pacientů s mírnou až těžkou formou psoriázy. V současné době pro nemocné s psoriázou, jež celosvětově ovlivňuje odhadem 125 milionů lidí, z nichž přibližně 25 procent má střední až těžkou formu této nemoci, neexistuje kauzální terapie. I když se psoriáza může objevit v kterémkoli věku, typicky přichází v období mezi 15. až 35. rokem života. „Ve studii REVEAL byla většina pacientů léčených adalimumabem zbavena kožních projevů nemoci nejen přechodně, ale i trvale. Tyto výsledky činí z adalimumabu lék pro psoriázu,“ řekl hlavní autor studie Alan Menter, předseda divize dermatologie Baylor University Medical Center v Dallasu.

Testy prokázaly výrazné terapeutické účinky

Studie REVEAL (Randomized Controlled Evaluation of Adalimumab Every Other Week Dosing in Moderate to Severe Psoriasis Trial) zahrnovala 1 200 pacienů, kteří byli randomizováni do skupiny léčené adalimumabem (40 mg každý týden s počáteční startovní dávkou 80 mg v prvním týdnu) a skupiny užívající placebo. Výsledky ukázaly, že téměř tři ze čtyř pacientů (71 %) dosáhli nejméně 75% zlepšení příznaků nemoci (PAS Index 75) po 16 týdnech terapie tímto lékem ve srovnání s 6,5 % pacientů, kteří dosáhli tohoto zlepšení po užívání placeba. Téměř polovina pacientů (45 %) dosáhla 90% zlepšení (PAS Index 90) proti 1,8 % pacientů užívajících placebo. Pacienti léčení adalimumabem vykázali v průměru 52% zlepšení psoriatických kožních změn během čtyř týdnů oproti průměrnému zlepšení o devět procent u pacientů užívajících placebo. Ve 33. týdnu bylo 490 pacientů, kteří při medikaci adalimumabem vykazovali léčebnou odpověď s PAS Indexem 75, rozděleno na část, jež pokračovala v terapii tímto lékem, a skupinu, u níž byl zkoumaný lék nahrazen placebem. Následně v 52. týdnu 28 % pacientů užívajících placebo vykázalo ztrátu adekvátní léčebné odpovědi ve srovnání s pěti procenty pacientů užívajících adalimumab. Ztráta adekvátní odpovědi byla definována jako méně než 50% zlepšení příznaků nemoci kdykoli v době mezi 33. a 52. týdnem v porovnání se začátkem studie nebo zhoršení rozsahu a závažnosti onemocnění mezi 33. až 52. týdnem.

Nepříznivé účinky podobné jako u imunosupresiv

Humira byla obecně dobře tolerována, přičemž k nejběžnějším hlášeným nepříznivým účinkům patřily infekce horních cest dýchacích, nosofaryngitidy a bolesti hlavy. V souvislosti s užíváním TNF blokátorů včetně adalimumabu (TNF – tumor nekrotizující faktor – pozn. red.) byly hlášeny závažné infekce, sepse, tuberkulóza a vzácné případy oportunních infekcí. Mnoho těchto vážných infekcí se projevilo u pacientů užívajících také ostatní imunosupresivní léky, které v kombinaci se základním onemocněním predisponují ke vzniku infekce. Terapie adalimumabem by neměla být zahájena u pacientů s aktivní infekcí. TNF blokátory jsou obecně spojeny s reaktivací hepatitidy B, vzácnými případy demyelinizačních onemocnění a těžkých alergických reakcí. Málo frekventovaná jsou také hlášení závažných krevních poruch a malignit.

Humira je plně humánní monoklonální protilátka schválená k terapii revmatoidní artritidy a ankylozující spondylitidy v USA a v Evropě a je již více než devět let preskribována k terapii psoriatické artritidy. V této indikaci je registrována i v ČR.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana A7

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené