Incidence klíšťové encefalitidy v České republice stále narůstá
Virus KME způsobuje vážné až smrtelné neurologické onemocnění, které lze léčit pouze symptomaticky. Srovnání se sousedním rakouskem ukazuje, jaké benefity přináší celoplošné očkování. O problematice KME diskutovali 12. května v hotelu Diplomat v Praze prof. Dr. Christian Kunz, vynálezce první, dodnes používané vakcíny proti KME, a prof. MUDr. roman Prymula, CSc., Ph.D., předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP.
Klíšťová encefalitida je akutní virové onemocnění, které většinou probíhá dvoufázově - nejdříve se objeví chřipkové příznaky (tato fáze může chybět), ve druhé fázi neurologické příznaky. inkubační doba je 7 až 14 dní, někdy až měsíc.
Přenašečem onemocnění je klíště (Ixodes ricinus), které se vyskytuje endemicky ve střední Evropě. Onemocnění má sezónní charakter, k nákaze zpravidla dochází v měsících květen, červen a září, říjen.
Cestou ke zlepšení je vysoká proočkovanost
Jedinou, avšak téměř stoprocentní ochranou před virem KME je očkování. "Očkování proti klíšťové encefalitidě bych doporučil každému, kdo z nejrůznějších důvodů tráví nebo plánuje svůj čas trávit v přírodě. Je to jediný skutečně spolehlivý způsob, jak se proti tomuto závažnému onemocnění chránit," říká prof. Prymula. U nás jsou registrované dvě očkovací látky, FSME-Immun injectpro děti od jednoho roku do 15 let a dospělé (výrobce Baxter) a vakcína Encepur pro děti od jednoho roku do 11 let a dospělé (výrobce Novartis). V očkovacím schématu se dají použít dvě varianty: schéma pro chladné měsíce (0, 1-3 měsíce a 5-12 měsíců pro FSME) a schéma pro teplé měsíce (0,14 a 365 dní pro FSME, pro Encepur0, 7,21 a 365). K prvnímu přeočkování by mělo dojít po třech letech a následně po pěti letech (u osob starších 60 let po třech letech).
Očkovací látku proti KME v šedesátých letech vynalezl a osobně na sobě a svých kolezích vyzkoušel prof. Dr. Christian Kunz z Univerzity ve Vídni. V letech 1974 až 1976 se mu podařilo naočkovat skupinu 30 000 pracovníků se zvýšeným rizikem nákazy (lesníci, farmáři apod.) a u žádného z nich se nerozvinula KME. Později se však ukázalo, že pouhým proočkováním rizikové populace se nesnížil výskyt KME. Proto v roce 1982 prof. Kunz uspořádal celorakouskou kampaň za lepší proočkovanost, která byla velice úspěšná. Prof. Prymula k tomu říká: "Pouze vysoká proočkovanost, jakou vidíme v sousedním rakousku, může zabezpečit účinnou kontrolu onemocnění z dlouhodobého hlediska. Nutná je změna vakcinační politiky, která doporučí plošné očkování proti KME."
Zdroj: