Přeskočit na obsah

Inhibitory aromatázy a prevence karcinomu prsu

Inhibitory aromatázy se po zveřejnění mezinárodních klinických studií dostaly do centra pozornosti. Odborníci získali přesvědčivé důkazy, že letrozol u postmenopauzálních žen výrazně redukuje pravděpodobnost recidivy karcinomu prsu. Výsledkem je, že třetí generace inhibitorů aromatázy (AI) otevírá nové terapeutické možnosti u žen po ukončení pětiletého cyklu užívání tamoxifenu, který je v současnosti považován za zlatý standard terapie u pacientek s časnými stadii karcinomu prsu. O inhibitorech aromatázy je známo, že blokují syntézu estrogenů, méně známo je však to, že by mohly indukovat ovulaci, což je známý efekt, využívaný v metodách asistované reprodukce. Není překvapením, že různé možnosti aplikace léčiva plynou z klíčové role, kterou sehrává estrogen nejen v rozvoji karcinomu prsu, ale také v patogenezi dalších poruch reprodukčního traktu, jako jsou předčasná puberta, endometrióza, myomatóza, nepravidelné děložní krvácení a premenstruační syndrom. Cílem tohoto článku je probrat význam inhibitorů aromatázy v léčbě karcinomu prsu.
Aromatáza je enzym, který katalyzuje přeměnu androstendionu a testosteronu na estron a estradiol (obr. 1). Tento enzym je přítomen v ovariích, mozku, tukové tkáni, svalech, játrech, v prsní tkáni a v buňkách zhoubných nádorů prsu. Hlavním zdrojem cirkulujících estrogenů jsou u premenopauzálních žen ovaria a u žen po menopauze tuková tkáň. Tři desetiletí s inhibitory aromatázy. Vzhledem k tomu, že inhibitory aromatázy blokují produkci estrogenů a snižují jejich koncentraci v těle, je tento enzym pochopitelným objektem při hledání účinného chemoterapeutika. Z mnoha inhibitorů aromatázy, které byly vyvinuty v posledních třiceti letech, je třetí generace v současnosti schválena hlavně pro léčbu karcinomu prsu. Existují různé systémy klasifikace inhibitorů aromatázy: rozlišují se např. na první, druhou a třetí generaci, nebo se dělí na steroidní a nesteroidní či na reverzibilní (iontová vazba) a ireverzibilní (kovalentní vazba).
...

Komentář

Autor: MUDr. Pavel Strnad, CSc.

Autoři se zabývají více než dvacetiletou historií vývoje inhibitorů aromatázy a použitím současných preparátů „třetí generace“ letrozolu (Femara) a anastrozolu (Arimidex) k léčbě žen s karcinomem prsu a možnostmi použití těchto látek pro chemoprevenci karcinomu prsu. Je nesporné, že hormonální příspěvek k vývoji karcinomu prsu je významný. Avšak vedle hormonálního vlivu je celá řada dalších faktorů, které se na kancerogenezi prsu významně podílejí a které nelze hormonálně ovlivnit – jako například růstové faktory a jejich receptorové proteiny nebo faktory podílející se na angiogenezi. Vedle tzv. aromatázové cesty lokálního vzniku estrogenů je přinejmenším stejně aktivní cesta estron-sulfatázová, jejímž finálním produktem je estron. Nádory prsu vykazují vysokou aktivitu estron- sulfatázy. V současné době se již objevují zprávy o tzv. SEEMs (selective estrogen enzyme modulators) a jejich možném použití v prevenci i léčbě malignit prsu.
...

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 2/2004, strana 7

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené