Inkontinence – problém, který se týká všech
Inkontinence se dokonce vyskytuje častěji než deprese či astma. Bohužel se pacienti stále stydí mluvit o svém problému s únikem moči, a tak bývá často přehlížen. Přitom existují léčebné možnosti – jen komunikace lékařů s nemocnými neprobíhá zatím tak, jak by mohla. Pacienti se snaží svůj problém řešit sami tím, že omezují příjem tekutin a pohybují se jen v blízkosti toalet. Takové řešení s sebou ale nepřináší nic dobrého a jen omezuje kvalitu života.
Nucení na močení je přitom běžný pocit, který zdravého člověka upozorňuje, že má naplněný močový měchýř. Ten se během dne vyprazdňuje pravidelně každé tři až čtyři hodiny. Počet nutkání k močení závisí na několika faktorech – příjmu tekutin, fyzické aktivitě a kapacitě močového měchýře. Náhlé nutkání se však může projevit i při téměř prázdném měchýři.
Rozdělení inkontinence podle příčin vzniku:
* Stresová inkontinence – je nejčastější formou úniku moči u žen a je léčitelná. Může se objevit při kašlání, smíchu, kýchání, cvičení nebo jiných pohybových aktivitách, které zvyšují intraabdominální (nitrobřišní) tlak, tudíž i tlak na močový měchýř. Také fyzické změny pocházející z těhotenství, porodu a menopauzy často způsobují stresovou inkontinenci.
* Urgentní inkontinence – jedná se o nechtěnou ztrátu urey vyskytující se bez zjevné příčiny při náhlé potřebě močit. Nejčastější příčinami jsou nepřiměřené kontrakce močového měchýře. Pacienti s náhlou inkontinencí mohou trpět únikem moči během spánku, po vypití většího množství tekutin, při kontaktu s vodou nebo slyší-li ji téct.
* Inkontinence z přeplnění – vyskytuje se převážně u mužů. Dochází k ní při přeplněném močovém měchýři, z nějž začne moč přetékat. Je způsobena slabými svaly měchýře – nejčastěji nervovým poškozením po diabetu mellitu nebo jiné nemoci – či zablokovanou močovou trubicí vinou nádorového onemocnění nebo močového kamene.
* Reflexní inkontinence – je důsledkem neurologického onemocnění nebo poranění mozku či míchy (nádorovým onemocněním, roztroušenou sklerózou, úrazy apod.). Nemocný není schopen vědomě ovládat močení a močový měchýř se vyprazdňuje bez nutkání k močení, tedy reflexně jako u kojence. Riziko daného typu inkontinence se zvyšuje u osob pokročilého věku.
Zdroj: