Přeskočit na obsah

Intenzivní cvičení je při osteoporóze prospěšné

Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) může u žen po menopauze posílit kosti a svaly. Malá australská studie tak vyvrací dosavadní názory, že tento ve fitcentrech stále oblíbenější druh cvičení není při osteoporóze vhodný, protože by mohl být pro křehké kosti nebezpečný.



Pro novou studii vědci z Griffith University v australském Queenslandu analyzovali údaje ze studie LIFTMOR pro 101 postmenopauzálních žen nad 58 let. Během osmi měsíců polovina žen dvakrát týdně pod dohledem cvičila HIIT, včetně zvedání činek i nad hlavu, dřepů se závažím, přitahování na hrazdě a skoků s dopadem. Druhá polovina v kontrolní skupině po stejnou dobu prováděla samostatně doma lehčí cvičení.

Všechny účastnice podstoupily měření hustoty kostí pomocí DEXA před osmiměsíčním tréninkovým programem a po něm, a to v páteři a v hlavici femuru.

Na konci studie účastnice, které cvičily HIIT, měly vyšší kostní hustotu v páteři o tři procenta a v hlavici femuru o 2,2 procenta. V kontrolní skupině naopak ženy ztratily průměrně 1,2 procenta denzity v páteři a víc než dvě procenta v kyčli. U participantek s intenzivním cvičením rovněž došlo ke zvýšení extenzorové síly na zádech a kyčlích o 40 procent, což zároveň posílilo jejich držení těla, a omezilo tak nebezpečí pádů.

Ukázalo se tak, že intenzivní cvičení, přizpůsobené individuálním možnostem a kondici, může představovat správný stimul pro zlepšení stavu kostí. Někteří odborníci však namítají, že důkazy nejsou dostatečné a že existuje nebezpečí stresové fraktury.

Zdroj: Zdroj: Watson SL, Weeks BK, Weis LJ et al.

Sdílejte článek

Doporučené