Přeskočit na obsah

Intenzivní cvičení je při osteoporóze prospěšné

Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) může u žen po menopauze posílit kosti a svaly. Malá australská studie tak vyvrací dosavadní názory, že tento ve fitcentrech stále oblíbenější druh cvičení není při osteoporóze vhodný, protože by mohl být pro křehké kosti nebezpečný.Pro novou studii vědci z Griffith University v australském Queenslandu analyzovali údaje ze studie LIFTMOR pro 101 postmenopauzálních žen nad 58 let. Během osmi měsíců polovina žen dvakrát týdně pod dohledem cvičila HIIT, včetně zvedání činek i nad hlavu, dřepů se závažím, přitahování na hrazdě a skoků s dopadem. Druhá polovina v kontrolní skupině po stejnou dobu prováděla samostatně doma lehčí cvičení.

Všechny účastnice podstoupily měření hustoty kostí pomocí DEXA před osmiměsíčním tréninkovým programem a po něm, a to v páteři a v hlavici femuru.

Na konci studie účastnice, které cvičily HIIT, měly vyšší kostní hustotu v páteři o tři procenta a v hlavici femuru o 2,2 procenta. V kontrolní skupině naopak ženy ztratily průměrně 1,2 procenta denzity v páteři a víc než dvě procenta v kyčli. U participantek s intenzivním cvičením rovněž došlo ke zvýšení extenzorové síly na zádech a kyčlích o 40 procent, což zároveň posílilo jejich držení těla, a omezilo tak nebezpečí pádů.

Ukázalo se tak, že intenzivní cvičení, přizpůsobené individuálním možnostem a kondici, může představovat správný stimul pro zlepšení stavu kostí. Někteří odborníci však namítají, že důkazy nejsou dostatečné a že existuje nebezpečí stresové fraktury.

Zdroj: Zdroj: Watson SL, Weeks BK, Weis LJ et al.

Sdílejte článek

Doporučené