Ireversibilní inhibitor tyrosinkináz u NSCLC
Afatinib, ireversibilní inhibitor tyrosinkináz (TKI), významně prodlužuje dobu do progrese u předléčených pacientů s pokročilým nemalobuněčným karcinomem plic. U pacientů s mutací EGFR jsou výsledky s afatinibem nejnadějnější.
Inovativní látka společnosti Boehringer Ingelheim BIBW 2992 (afatinib) byla prezentována na základě výsledků dvou klinických studií (LUX‑Lung 1 a LUX‑Lung 2) u pacientů s pokročilým nemalobuněčným plicním karcinomem (NSCLC) po selhání předchozí léčby, včetně první generace inhibitorů tyrosinkináz, a analýzy subpopulace pacientů s mutovaným receptorem pro epidermální růstový faktor (LUX‑Lung 1). Afatinib (BIBW 2992) je prvním přípravkem z nové generace TKI, které ireversibilně inhibují receptory pro epidermální růstové faktory, EGFR a HER‑2.
Účinky afatinibu se ověřují v klinických studiích také u karcinomu prsu, glioblastomu, nádorů hlavy a krku a kolorektálního karcinomu. Afatinib je určen k perorálnímu podání.
Studie LUX‑Lung 1
Výsledky této studie (fáze II b/III) byly prezentovány na 35. konferenci ESMO (European Society for Medical Oncology). Účastnilo se jí více než 585 pacientů s pokročilým nemalobuněčným karcinomem, u nichž došlo k progresi při předchozí chemoterapii, včetně první generace inhibitorů tyrosinkináz (gefitinib nebo erlotinib). V průběhu studie byla podávána podpůrná léčba s placebem nebo s afatinibem.
Třebaže nebylo dosaženo primárního cíle studie LUX‑Lung 1 v celé populaci pacientů, tedy prodloužení doby přežití, ztrojnásobila se při podávání afatinibu doba do progrese (1,1 měsíce u placeba vs. 3,3 měsíce u afatinibu). U nemocných užívajících afatinib došlo ke zmenšení nádoru v 58 %, u placeba v 19 %, afatinib taktéž mírnil příznaky onemocnění, jako jsou kašel, dyspnoe a bolest. Nejčastějším nežádoucím účinkem byl kožní rash a průjem.
Na multidisciplinárním symposiu v hrudní onkologii v Chicagu počátkem prosince letošního roku byly předneseny výsledky analýzy u subpopulace 391 pacientů (z 585) s mutovaným receptorem pro epidermální růstový faktor (EGFR). Afatinib u této skupiny nemocných vedl ke čtyřnásobnému prodloužení doby do progrese (PSF) oproti placebu (4,4 měsíce vs. 1,1) a navíc u této skupiny nemocných došlo k prodloužení doby přežití (OS): konkrétně došlo k 11% zvýšení pravděpodobnosti přežití (HR = 0,9).
Další klinické studie
Ve studii LUX‑Lung 2 (fáze II) byla ověřována účinnost afatinibu u předléčených i zatím neléčených pacientů, jejichž nádor (nemalobuněčný plicní karcinom) nesl mutaci receptoru pro epidermální růstový faktor (EGFR). Afatinib vedl v 61 % ke zmenšení nádoru a k prodloužení doby do progrese (14 měsíců).
V současnosti probíhají další studie fáze III (LUX‑Lung 3 a LUX‑Lung 6), které ověřují účinnost afatinibu v první linii léčby NSCLC. Působení afatinibu v dalších léčebných režimech u nemalobuněčného plicního karcinomu jsou předmětem klinické studie fáze III, LUX‑Lung 5.
Zdroj: Medical Tribune