Jak na odpisy nehmotného majetku
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, pojmem nehmotný majetek označuje zřizovací výdaje podniku, nehmotné výsledky výzkumu a vývoje, software,ocenitelná práva a jiný majetek, který je veden v účetnictví jako nehmotný majetek vymezený zvláštním právním předpisem, například zákonem o účetnictví. Aby mohla být kterákoli z těchto položek zahrnuta do kategorie nehmotného majetku a bylo možné u ní uplatnit odpisy, musí splňovat ještě následující podmínky:
byla nabyta úplatně, vkladem společníka nebo tichého společníka nebo člena družstva, přeměnou (například fúzí akciových společností), darováním nebo zděděním, popřípadě byla vytvořena vlastní činností;
její vstupní cena je vyšší než 60 000 Kč;
doba použitelnosti je delší než jeden rok.Dobou použitelnosti se přitom rozumí doba, po kterou je majetek využitelný pro současnou činnost, uchovatelný pro další činnost, popřípadě po kterou může sloužit jako podklad či součást zdokonalovaných nebo jiných postupů a řešení, a to včetně doby ověřování nehmotných výsledků.Nehmotný majetek nemusí nutně odpisovat pouze vlastník, ale také poplatník, který k němu za úplatu nabude právo užívání. Pokud je smlouva o užívání uzavřena na dobu určitou, roční odpis se stanoví jako podíl vstupní ceny a sjednané doby. V ostatních případech se nehmotný majetek odpisuje rovnoměrně bez přerušení, a to:
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2005, strana 32
Zdroj: