Jak pečovat o těhotné s cervikálními intraepiteliálními neoplaziemi
Diagnostikujeme-li u těhotné ženy dlaždicobuněčný karcinom hrdla děložního, který je nejčastějším zhoubným nádorem diagnostikovaným v těhotenství, jsou ženy obvykle velmi depresivní a frustrované. Dobrou zprávou je, že pouze 3 % karcinomů hrdla děložního se diagnostikuje v těhotenství nebo v prvním roce po porodu a pouze 0,05 % všech těhotenství je komplikováno invazivním karcinomem. Dokonce ještě lepší zprávou je, že procento prekanceróz u těhotných žen není tak vysoké jako u netěhotných žen ve stejné věkové a demografické skupině. Mým úkolem je přehledně charakterizovat současný management těhotných žen s cervikálními intraepiteliálními neoplaziemi, které jsme diagnostikovali pomocí cytologie, kolposkopie/ biopsie nebo obou metod. Uvedu zde doporučené postupy u žen, které jsou odesílány ke kolposkopickému vyšetření pro patologický nález v cytologii. V mnoha ohledech jsou tyto postupy podobné jako u netěhotných žen, ale vyskytuje se i několik podstatných rozdílů. Například je-li u ženy diagnostikována cervikální intraepiteliální neoplazie (bez závislosti na stupni), je lepší posunout biopsii z cervixu do období po porodu. V těhotenství bychom také neměli vyšetřovat endocervikální kanál. Máme ale dvě skupiny pacientek, kde je histologické vyšetření absolutně nezbytné: 1) ženy s jasným invazivním karcinomem nebo suspektní invazí; 2) ženy s cytologií high-grade SIL a zároveň nedostatečnou kolposkopií po ukončení druhého trimestru. Má-li pacientka cytologii high-grade SIL a ještě další komplexní problémy, je vhodné ji odeslat na odborné vyšetření, kde mohou provést přesnou diagnózu s následnou terapeutickou rozvahou.
V těhotenství, stejně jako u netěhotných žen, je nejefektivnější diagnostickou metodou prekanceróz cervikální cytologie. Vyšetření v těhotenství je ideální příležitostí pro screening cervikálního karcinomu zejména u žen, které ještě nikdy screening nepodstoupily.
…
Komentář
Autor: MUDr. Helena Robová
Autor článku uvádí přehledně management prekanceróz v těhotenství z pohledu patologa. Je důležité zdůraznit, že jediným screeningovým vyšetřením prekanceróz hrdla jak v těhotenství, tak mimo ně, byla, je a bude cytologie. Také pro odběr v těhotenství platí stejně jako mimo ně, že musíme získat buňky z oblasti junkční zóny. Cytologii je vhodné odebírat při prvním vyšetření v těhotenství, protože v případě patologie je diagnostika snazší na začátku těhotenství, a ošetření je v případě nutnosti také limitováno délkou těhotenství. Odběrové umělohmotné štětičky, které doporučuje profesor Ferenczy, jsou v našich podmínkách drahé a nevím, zda v současné době existuje distributor. Sami používáme pro odběr endocervikální cytologie klasické „brushe“ a nemáme větší procento neuspokojivých cytologií. Cytologie ASC-US (atypical squamous cells of undifferentiated significance) je velmi problematickou jednotkou pro management. V současné době po revizi klasifikace v Bethesdě, kdy byla rozdělena stará jednotka ASCUS na podjednotky ASC-US a ASC-H, je naše situace jednodušší. Pokud diagnostikujeme ASC-H, je nutné těhotnou pacientku odeslat k expertnímu kolposkopickému vyšetření, protože tato cytologie nemůže vyloučit high-grade lézi. Pokud má žena cytologii ASC-US, máme stejné možnosti, jaké popisuje autor. V našich podmínkách je ovšem nejekonomičtější odeslat pacientku na kolposkopické vyšetření nebo opakovat cytologii, protože HPV testace zůstává stále relativně drahým, i když nejjednodušším vyšetřením.
…
Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 3/2004, strana 34
Zdroj: