Přeskočit na obsah

Jak se baví britští kolegové

Manažeři vážené univerzitní instituce si například vymysleli mírně zlomyslnou adventní hru. Pod záminkou nutné údržby uzavřou polovinu parkoviště určeného pro vedoucí lékaře oddělení. Aby toho nebylo dost, každý den za zvuku vánočních koled uberou jedno parkovací stání tak, že je označí nápisem „vyhrazeno pro invalidy“. Před Štědrým dnem tedy nakonec zbývá poslední místo k parkování a vítězem se stává nejprůbojnější vedoucí lékař s nejrychlejším automobilem, který na jediném volném místě zaparkuje jako první.

Mikrobiologové si zase podle prof. Drifeho oblíbili „svlékací poker“. Úkolem je udržet si co nejdéle kamennou tvář, když mezitím nutí ke svlékání své kolegy. K tomu pomáhá kouzelné zaklínadlo - Clostridium difficile. Pak stačí kolegům zasílat e-mailem naléhavá varování o míře koncentrace komensálů na různých částech jejich těla - a sledovat, jak odkládají příslušné části oděvu. Kdo však při tom neudrží kamennou tvář hráče pokeru, prohrává.

Na oddělení intenzivní medicíny, a to přímo o Štědrém dnu, mezi sebou pro změnu soutěží sestry. Na příjmu se zčistajasna objeví nový pacient (pozn. red.: prof. Drife to ve svém článku sice výslovně neuvádí, přesto se lze právem domnívt, že jde o pacienta fiktivního). Úkolem zdravotníků-hráčů je co nejrychleji najít lékaře konajícího službu. Musejí to však stihnout dříve, než hodiny odbijí vyměřený čas. „Opatřete si ale raději předem dobrozdání kardiologa, že jste zdravotně způsobilí hrát,“ varuje prof. Drife před nervy drásající atmosférou hry.

Na pohotovostních ambulancích zase o Vánocích (bezpochyby opět jen „jako“) přestanou fungovat počítače napojené do informačního systému obsahujícího potřebná klinická doporučení a doporučené postupy. V tom zavolá například těhotná právnička (postrach všech lékařů), kolik alkoholu může na vánočním večírku vypít, aby to bylo pro ni i pro její dítě bezpečné. Napálený lékař s ní musí fundovaně a erudovaně hovořit tak dlouho, dokud neuplyne časový limit a nezazvoní zvonek. Nakonec však vyhrávají všichni, neboť na výše uvedenou otázku, jak známo, neexistuje žádná správná odpověď.

Horkou novinkou je v univerzitní nemocnici v Leedsu podle prof. Drifeho hra zvaná „puzzle“. Úkolem lékařů-hráčů je provést malý (znovu předpokládejme, že fiktivní) ambulantní chirurgický zákrok. K tomu účelu každý obdrží zatavený vak s chirurgickými nástroji dodaný přímo z centrální sterilizace. Háček je v tom, že v sadě občas něco chybí a něco zase přebývá. Vítězem se pak stane ten, kdo jako první najde trokar a kanylu, jež k sobě pasují.

Poslední hrou, o které se prof. Drife v BMJ zmiňuje, je hra „na poslance“. V nemocnici se stane nějaký malér a už drnčí telefony se zvědavými novináři. Úkolem hráče na druhém konci telefonní linky je co nejvěrohodněji a se znalostí co nejmenšího množství informací svést vinu za průšvih na někoho jiného.

Věřte, nebo ne, ale takto se o svátcích skutečně baví naši britští kolegové…

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené