Jak se kde léčí (a kdo to vlastně počítá)?
Na začátku byla krátká zpráva určená převážně laické veřejnosti: na internetových stránkách www.jaksekdeleci.cz. si budou moci zájemci brzy zjistit data o kvalitě péče v kterékoli nemocnici v ČR. Proto byla na této webové adrese už v půli března spuštěna první pilotní část projektu zaměřená na údaje o českých a moravských porodnicích. V otázce samotného záměru zveřejňování obdobných dat panoval všeobecný konsensus, proto se neočekávalo, že by spuštění projektu provázely výraznější konflikty. Stačilo však jen několik málo dnů – a všechno bylo jinak!
Problém přitom není v samotném faktu zveřejnění dat o úspěšnosti léčby a kvalitě péče. Českou republiku k němu ostatně zavazuje mezinárodní Úmluva o bioetice, jež státům, které k ní přistoupily, ukládá povinnost zajistit rovnou dostupnost zdravotní péče patřičné kvality. Právo získat veškeré potřebné informace navíc dává občanům ČR i ústavní Listina práv a svobod. Otázka tedy nestála, zda informace zveřejnit, ale jakou formou – a s jakými daty přitom pracovat. DRG jako nástroj hodnocení kvality
Internetové stránky www.jaksekdeleci.cz zprovoznilo Národní referenční centrum zdravotních pojišťoven a poskytovatelů zdravotní péče. Toto zájmové sdružení právnických osob bylo založeno s cílem zajištění implementace systému DRG (Diagnosis Related Group) v České republice. Systém DRG shledalo Národní referenční centrum jako vhodný nástroj pro hodnocení kvality a nákladovosti poskytované zdravotní péče a pro motivování účastníků veřejného zdravotního pojištění v oblasti akutní lůžkové péče k efektivnímu vynakládá vynakládání veřejných prostředků. Proto jej zvolilo i k následnému využití coby ukazatele kvality nemocnic.
Některé výhody tohoto řešení jsou patrné na první pohled: DRG je klasi- fikační nástroj, který zařazuje hospitalizované pacienty do skupin, které jsou po klinické a ekonomické stránce homogenní a srovnatelné. Rovněž datová základna je dostatečná. Národní referenční centrum vychází z výkazů nemocnic sestavovaných pro zdravotní pojišťovny. Tímto způsobem jsou dnes shromážděny zhruba čtyři miliony hospitalizačních případů z akutní lůžkové péče v nemocnicích ČR z let 2002 a 2003. Data jsou agregována a jsou anonymní, pokud jde o osobní data pacienta, zato však konkrétní z hlediska identifikace jednotlivých zařízení.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2005, strana 20
Zdroj: