Jak šel čas aneb o čem jsme psali
Nemocniční speciál 1/2006 – Invazivní kardiologie
„Lékové stenty jsou velmi efektivní eventualitou léčby především u pacientů s diabetem, kteří mají difuzní postižení dlouhého úseku tepen včetně sklerotických změn na tepnách malého průsvitu, u kterých je tím pádem vyšší riziko restenózy.“
MUDr. Pavel Formánek, vedoucí lékař katetrizačního sálu Nemocnice Na Homolce v Praze
Nemocniční speciál 2/2006 – Ortopedie
„Je to paradox. Dnes si může kdokoli koupit letadlo, ponorku nebo zájezd na Mount Everest, ale nemůže vlastní mámě připlatit na endoprotézu. Souhlasím, že to je špatné. Prvně musí být definováno, co je bazál. Tedy na jakou endoprotézu podle typu a životnosti má pacient určitého věku a zdravotního stavu nárok. Pokud bude chtít pro sebe nebo svého blízkého něco lepšího, měl by mít možnost naprosto oficiálně si připlatit a dostat potvrzení. A byl by konec nařčením a spekulacím o šmelení a uplácení!“
MUDr. Jiří Běhounek, primář Ortopedického oddělení Nemocnice Pelhřimov, sekretář České společnosti pro ortopedii a traumatologii
Nemocniční speciál 3/2006 – Šicí materiály v chirurgii
„Pokud se dnes někdo snaží ušetřit na šití, je to naprosto špatný přístup. Co můžete ušetřit? Pár korun! Zato riskujete komplikace, jejichž řešení stojí mnohasetnásobně více.“
MUDr. Richard Sequens, Ph.D., Chirurgické oddělení Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze
Nemocniční speciál 4/2006 – Miniinvazivní techniky v chirurgii
„V případě cholecystektomie je cca 95 % operací prováděno laparoskopicky. Zbylých 5 % je provedeno klasicky či původní laparoskopický postup je konvertován na otevřený. Znamená to, že je tento postup non lege artis? Rozhodně nikoli. Chirurg takto postupuje při vědomí co nejmenšího rizika pro pacienta. Na straně druhé v naprosté většině případů by měl chirurg operovat laparoskopicky, protože je na základě evidence-based medicine tento postup shledán pro pacienta signifikantně výhodnějším.“
Prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc., předseda České chirurgické společnosti ČLS JEP
Nemocniční speciál 5/2006 – Syndrom diabetické nohy
„Samozřejmě jsme také byli někdy na pochybách, zda se máme chovat mravně a snažit se vlastními silami nemocnici zvelebovat, nebo se pohybovat v propadu a nechat se čas od času oddlužit. Rozhodli jsme se ale, že budeme v tomto směru ostrůvkem pozitivní deviace, a zjistili jsme, že to jde. Oddluženi jsme nemuseli být nikdy. Samozřejmě jsou lidé, kterým se to nelíbí.“
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., tehdejší ředitel FN Hradec Králové
Nemocniční speciál 6/2006 – Páteřní chirurgie a fixace krku
„Při úrazu na lyžích jsem si způsobil jasný měkký výhřez disku mezi obratli C4 a C5. Ochrnul jsem na pravou ruku. V tomto směru jsem byl ideálním pacientem, jedním z prvních v ČR, kterému byla umělá ploténka do krční páteře implantována. Kdybych tvrdil, že se nyní cítím jako před úrazem, tak bych lhal. Považuji ale za úspěch, že jsem se mohl vrátit ke své práci a pokračovat v ní.“
MUDr. Petr Suchomel, Ph.D., předseda České spondylochirurgické společnosti
Nemocniční speciál 7/2006 – Kýlní síťky
„Kvalita péče je také dána počtem recidiv; u laparoskopického operování je riziko vzniku recidivy nižší než 0,5 %, takže pokud k ní dojde, je to jednoznačně chyba v umístění síťky v třísle, tedy chyba operatéra.“
MUDr. Jan Smetka, primář Chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov
Nemocniční speciál 1/2007 – Sterilizace
„Problematikou robotické chirurgie jsme se zabývali už tři roky předtím, než jsme nakonec robotický systém da Vinci pro fakultní nemocnici získali. To říkám jen na vysvětlenou pro ty kolegy, kteří se snad domnívají, že se systémy rozdávaly pokoutně podle známostí.“
Prof. MUDr. Ivan Čapov, CSc., přednosta I. chirurgické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně
Nemocniční speciál 2/2007 – Léčba srdečních arytmií
„Noční můrou se stala honba za kreditními body. Pokud sestra nesplní uložené kreditní ohodnocení, je zařazena do ještě nižšího platového ohodnocení s pracovním omezením.“
Helena Lásková , staniční sestra Oddělení arytmologie IKEM Praha
Nemocniční speciál 3/2007 – Artroskopie ramena a kolena
„Nové technologie ovlivňují výrazným způsobem vývoj v oblasti nástrojů a fixačních materiálů pro artroskopii. Postupem času jsme přešli na vstřebatelné materiály s neuzlícími kotvami, které zákrok výrazně urychlí a výsledky operací jsou lepší. Samozřejmě vývojem
procházejí i nástroje – od různě zahnutých jehel přes penetrátory až po vysoce sofistikované propichovací kleště.“
MUDr. Jiří Demel, Traumatologické centrum FN Ostrava
Nemocniční speciál 4/2007 – Gynekologické operace
„V 90. letech minulého století přišly na trh polypropylenové pásky, které se vkládaly pod střední část močové trubice. To byl významný rozdíl, neboť do té doby se stresová inkontinence moči řešila v oblasti hrdla močového měchýře.“
MUDr. Zdeněk Adamík, Ph.D., primář Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně
Nemocniční speciál 5/2007 – Sté výročí staplerů
„Chirurg, který při zákroku použil stapler, je v případě pooperačních komplikací relativně lépe právně chráněn než ten, který šil rukou. Nemůže být obviněn, že technicky špatně tkáň sešil, protože použil mechanický nástroj určený k tomuto účelu.“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol v Praze
Nemocniční speciál 6/2007 – Intervenční kardiologie
„Na Národním registru kardiovaskulárních intervencí ČR je unikátní, a to i z hlediska světové kardiologie, že je propojen s registrem zemřelých. Znamená to, že máme k dispozici ta nejtvrdší data a nejspolehlivější zpětnou vazbu, abychom mohli posoudit, jak efektivní jsou naše výkony.“
MUDr. Petr Kala, Ph.D., předseda Pracovní skupiny intervenční kardiologie České kardiologické společnosti
Nemocniční speciál 7/2007 – Ortopedická chirurgie
„V naší zemi je obrovský boj. Na jedné straně existuje samostatný obor traumatologie a na straně druhé ortopedie, která by však podle mého názoru měla zcela určitě zajišťovat traumatologickou péči pohybového ústrojí.“
Prof. MUDr. Karel Koudela, Csc., přednosta Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí LF UK a FN Plzeň
Nemocniční speciál 8/2007 – Řešení tříselné kýly
„Trápí mě nízké společenské postavení zdravotních sester. Poslední dobou je nám i díky různým televizním seriálům předkládáno, že zdravotní sestry jsou nevyrovnané, zákeřné či v partnerských vztazích přelétavé.“
Naděžda Pacovská, staniční sestra operačních sálů Chirurgické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze
Nemocniční speciál 9/2007 – Netoxická sterilizace
„Myslím si, že pokud má fakultní nemocnice směřovat k nemocnici univerzitní, je třeba na všech odděleních nastavit určitou úroveň. Nemá smysl vybudovat špičkové pracoviště na chirurgii nebo na interně a v zázemí nemocnice mít hrubé nedostatky.“
RNDr. Bruno Šudřich, primář Centrální sterilizace FN Brno
Nemocniční speciál 10/2007 – Třicáté výročí intervenční kardiologie
„Zdravotníci musejí především cítit, že jsou jeden kolektiv, nikoli soubor několika silných individualit. Tým může fungovat pouze tehdy, když všichni pracují velmi intenzivně ‚na stejné vlnové délce‘.“
Doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze
Nemocniční speciál 11/2007 – Neuromodulace
„Na sále je každý den jiný, nemůžeme hovořit o stereotypu, zároveň to bývají dny náročné
po stránce psychické i fyzické. Po čtyřhodinovém výkonu vás vše bolí, máte hlad, žízeň… Přesto se po pár minutách odpočinku a rychlém občerstvení znovu zvedáte a jdete do boje.“
Ivana Štefková, instrumentářka na operačních sálech Úrazové nemocnice v Brně
Nemocniční speciál 1/2008 – Mamotomie
„Každý nový vlastník zdravotnického zařízení chce hned budovat screeningové centrum a případně si zakoupit mamotom. A obojí je špatně, protože oba programy mohou medicínsky a komerčně fungovat jen tam, kde si budete jisti dostatečným počtem klientek a pacientek.“
MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D., primářka Mamma centra DTC Praha
Nemocniční speciál 2/2008 – Léčba hemoroidů
„Při zařazení harmonického skalpelu do běžné praxe se nám podařilo výrazně precizovat výkon, snížit procento krvácivých komplikací a zkrátit operační čas.“
Doc. MUDr. Čestmír Neoral, Csc., přednosta I. chirurgické kliniky FN Olomouc
Nemocniční speciál 3/2008 – Angiologie a cévní chirurgie
„Na našem pracovišti jsme spojili angiologii s cévní chirurgií, abychom neztráceli názor druhé strany a byli schopni pacientům poskytnout komplexní péči.“
MUDr. Dušan Kučera, primář Vaskulárního centra Vítkovické nemocnice
Nemocniční speciál 4/2008 – Celoživotní vzdělávání chirurgů
„Výuka a vzdělávání prošly od Hippokratových dob celou řadou dramatických změn. Avšak i dnes zůstaly v principu platné některé zásady a členění výuky tehdejší doby, zejména důležitost teoretické přípravy, postupů od jednoduššího ke složitějšímu, od teorie k praxi.“
Prof. MUDr. Martin Fried, CSc., 1. LF UK Praha a Centrum pro léčbu obezity Klinického centra ISCARE Lighthouse v Praze
Nemocniční speciál 5/2008 – Chirurgie ruky a ortopedie ramena
„Desetileté dítě nemá po doléčení zlomeniny v malé dislokaci žádné potíže a za patnáct let – ve věku, kdy nejvíce potřebuje zatěžovat ruce - se najednou objeví problém. Proto bych byl přísnější k toleranci téměř jakékoli dislokace.“
MUDr. Radek Kebrle, Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie Vysoké nad Jizerou
Nemocniční speciál 6/2008 – Řešení infekce v operační ráně
„Obecně je infekce v ráně obrovským problémem, kde se často chybuje. Lékaři vybírají nevhodný materiál, který nedokáže zvládnout množství bakterií v ráně, což může vést právě až k sepsi.“
Markéta Koutná, Poradna péče o ránu Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a VFN v Praze
Zdroj: