Je konec „mrazení“ a „stropování“ na dohled?
První oblast se týká úprav procenta platby pojistného a plateb státu za tzv. státní pojištěnce (děti, důchodce, nezaměstnané). Nyní jde z platu zaměstnance 13,5 %, minimální odvod zaměstnance a také osoby bez zdanitelných příjmů je 1 080 korun měsíčně. Osoby samostatně výdělečně činné musejí odevzdat minimálně měsíční zálohu ve výši 1 590 korun. Stát dává za děti, důchodce a nezaměstnané každý měsíc po 677 korunách. Pojistné za „státní“ pojištěnce je tedy velmi nízké a jeho valorizace byla navíc na dva roky (až do roku 2010) zmrazen a. V současnosti představuje stále jen polovinu minimální částky, kterou musí odvést každý podnikatel, a necelou čtvrtinu částky, kterou odvádí zaměstnanec pobírající průměrnou mzdu.
Druhá oblast souvisí s tzv. stropováním pojistného na sociální zabezpečení, které bylo zavedeno v loňském roce. Bylo stanoveno, že maximálním vyměřovacím základem zaměstnance pro placení pojistného v kalendářním roce bude 48násobek průměrné mzdy, tj. 1 034 880 Kč pro rok 2008. Pokud tuto částku zaměstnanec pracující u jednoho zaměstnavatele přesáhne, z částky, o kterou ji přesáhne, již po zbytek roku pojistné neplatí. (Pro představu – při měsíčním příjmu 150 000 Kč dojde k této situaci již na konci července, takže po zbylých pět měsíců daná osoba pojistné neodvádí.)
Nyní se dozvídáme, že jsme trefili hřebíček na hlavičku. Objevily se zprávy, že když ministryně zdravotnictví Ing. arch. Daniela Filipiová začala s ministrem financí Miroslavem Kalouskem jednat o dalších zdrojích pro zdravotnictví, přišla řeč právě na obě výše uvedené oblasti.
Za prvé – vláda by měla zrušit svůj úsporný krok z loňska, kdy stanovila stropy pojistného pro nejbohatší, a tak získat do příjmů pojišťoven nejméně pět miliard korun.
A za druhé – ministryně počítá i s tím, že pro příští rok již skončí zmrazení dotací za státní pojištěnce, které zastavil Topolánkův „reformní batoh“ na úrovni roku 2007. To by mělo přinést dalších osm miliard.
Zdroj: