Jednoduchost léčebného schématu usnadňuje terapii DM2
V léčbě pacientů s diabetem 2. typu se obvykle nejdříve uplatňuje úprava životního stylu. Následuje nasazení perorálních antidiabetik a případně i inzulinu, pokud se nedaří dosáhnout dobré kompenzace diabetu. V současnosti je možné zvolit u diabetiků 2. typu léčbu premixovanými inzuliny.
Tato léčba je vhodná u pacientů indikovaných k zahájení léčby jednoduchým režimem a je výhodná díky použití jednoho inzulinového produktu s nízkým rizikem hypoglykémií a s nižší technickou náročností léčby. To se týká zejména pacientů vyššího věku nebo pacientů se stabilním denním režimem. Další výhodou je také možnost používat jeden druh inzulinového aplikátoru.
Osmdesátileté polymorbidní pacientce, jejíž případ popisuje následující kasuistika, byl diabetes 2. typu diagnostikován před pěti lety. V anamnéze se objevily ICHS, FiS, známky oběhového selhávání stupně NYHA I–III, hypertenze, chronická venózní insuficience DKK s recidivujícím erysipelem a stp. CMP bez reziduální symptomatologie. Pacientka je převážně soběstačná, žije s rodinou v domě své dcery.
Poslední dva roky docházelo k postupnému zhoršování kompenzace diabetu při léčbě PAD (glimepirid 3 mg/den, metformin do 2 000 mg/den, HbA1c kolem 7 % IFCC). Během hospitalizace pro celkovou kardiální dekompenzaci s hypoxémií a významnou dekompenzaci diabetu (glykémie nalačno 19,7 mmol/l, HbA1c 12,3 % IFCC) u ní byla zahájena léčba inzulinem v intenzifikovaném režimu, po které došlo ke zlepšení stavu diabetu. Domácí léčbu inzulinem však pacientka jednoznačně odmítla a podepsala negativní revers. Další léčba probíhala ambulantně glibenklamidem.
Při další hospitalizaci pro obstrukční ikterus byly naměřeny hodnoty HbA1c 12,2 % IFCC, svědčící pro dekompenzaci diabetu, v moči glu 5,3 %, keto 0, glykemický profil 27,4…13,4…27,2…10 mmol/l. Během hospitalizace byla opět zahájena intenzifikovaná léčba inzulinem. S trvalou léčbou inzulinem již souhlasila, během hospitalizace byla edukována na aplikaci inzulinu.
Před dimisí byla koncentrace glukózy nalačno 5,5 mmol/l, aplikaci inzulinu zvládala samostatně. Pro domácí léčení byl pacientce nasazen Humalog Mix50 v dávkách 20 j 3× denně.
Při následných ambulantních kontrolách byla glykémie nalačno opakovaně do 10 mmol/l a koncentrace HbA1c se pohybovala v pásmu 5,0 až 6,0 % IFCC. Pacientka byla s léčbou spokojena, techniku aplikace zvládala bez problémů. Tato kasuistika ukazuje, že i u polymorbidní seniorky, která zpočátku odmítala inzulinoterapii, bylo možné díky nasazení Humalogu Mix50 3× denně zrealizovat IIT bazál/bolus v domácích podmínkách. ¨
Výhodou Humalogu Mix50 je relativně jednoduché léčebné schéma s velmi dobrým efektem u pacientů, kteří nejsou schopni aktivní úpravy dávek inzulinu při selfmonitoringu, a také nízký výskyt hypoglykemických stavů, jež jsou ve většině případů lehké a dobře reagují na perorální podání sacharidů.
Zdroj: Medical Tribune