Přeskočit na obsah

Jiný kraj, jiný PACS

S projektem MeDiMed (Metropolitan Digital Imaging System in Medicine), jehož smyslem je vytvořit s využitím stávajících prostředků a zařízení podmínky pro co nejlepší zpracování a zpřístupnění medicínských obrazových informací, seznámil účastníky konference Ing. Otto Dostál, CSc., z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity v Brně. „V průběhu projektu vzniklo řešení, které není pouze standardní implementací PACS, ale které směřuje ke vzniku metropolitního a regionálního systému.“

Komplexní integrované řešení nabízí podporu pro výměnu zdravotnických informací mezi jednotlivými zařízeními, dále pro výzkum a výuku, ale také spolehlivou archivaci obrazové dokumentace. Umožňuje rovněž zpracování veškerých dat i zálohování celého systému. Centrem regionálního PACS řešení je původní brněnská akademická metropolitní síť, která má dnes více než 100 km optických kabelů a propojuje jednotlivá zdravotnická zařízení v Brně. Vzdáleně jsou do systému zapojeny i další organizace – Nemocnice Ivančice, Fakultní Thomayerova nemocnice Praha, dále Nemocnice Znojmo, Nemocnice Hodonín a Nemocnice Uherské Hradiště. Vybudovaný systém umožňuje připojeným organizacím využívat zpracování obrazových dat mimo svůj areál. Každý zdravotnický subjekt, který brněnské řešení využívá, má svůj vlastní server i diskový prostor, kde se nacházejí jeho data o vyšetřeních.

„Komunikace probíhá přes datová úložiště na centrálním serveru. Data jsou chráněna šifrováním a přístup do schránek je umožněn pouze autorizovaným klientům. Samotná bezpečnost přenosu je zajištěna vyhrazenými vlákny,“ upozornil na ochranná opatření Ing. Dostál: „Z důvodu zajištění vysoké odolnosti a dostupnosti sytému je 3 km od centrálního uzlu nainstalováno záložní řešení.“ Kromě zálohování je systém chráněn proti výpadku proudu instalovanými UPS zařízeními a proti dlouhodobému výpadku tzv. motorgenerátorem. Celé řešení je také centrálně monitorováno operátory, kteří sledují chování jak přenosových tras, tak i hlášení o případných chybách samotných aplikací. Sledování se děje denně v průběhu celého roku.

Praha není Brno

Protože v Praze neexistovala žádná podobná akademická síť, jakou má Brno, rozhodlo se Ministerstvo zdravotnictví ČR iniciovat projekt „DICOM komunikace mezi zdravotnickými zařízeními“, který by s minimálními náklady zabezpečil přenos snímků mezi jednotlivými pražskými nemocnicemi. Podmínkou tedy bylo využití celosvětově rozšířeného standardu DICOM (Digital Imaging and Communication in Medicine) s maximálním důrazem na bezpečnost, univerzálnost a jednoduchost celého systému.

„Navržené řešení projektu se skládá z centrálního komunikačního uzlu – DICOM routeru – umístěného ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, která je koordinátorem projektu. V ostatních organizacích jsou potom umístěny lokální komunikační uzly, které jsou s centrálním propojeny pomocí zabezpečeného tunelu virtuální privátní sítě, tzv. VPN,“ představil pražský projekt MUDr. Bc. Martin Horák z Radiodiagnostické kliniky 1. LF Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Na Bulovce. „Centrální server provádí pouze kontrolu přijatých dat a jejich přesměrování k nastavenému adresátovi, nikoli tedy jejich ukládání.“ Příchozí data se poté přes lokální kontrolní uzel obvykle uloží do PACS daného zařízení nebo případně do jakéhokoli počítače s prohlížečem DICOM Storage.

Velkou předností projektu je podle MUDr. Horáka absolutní svoboda: „Systém sám o sobě umožňuje pouze komunikaci s přidanou hodnotou. Na jaké úrovni bude probíhat, jaká data a k čemu se budou posílat, záleží jen na rozhodnutí každého zdravotnického zařízení,“ uvedl M. Horák a na závěr dodal: „Ti, kdo jsou v systému zapojeni, jej tak vlastně zároveň vytvářejí. Každý si může najít svou část, kterou využije pro potřeby komunikace.“ Do Metropolitního PACS Praha je kromě všech velkých pražských zdravotnických zařízení připojena také například Fakultní nemocnice Brno nebo Fakultní nemocnice Plzeň.

Někde stačí jen málo

Koncepci regionálního PACS nemocnic Ústeckého kraje představil Ing. Martin Zeman, statutární zástupce ředitele Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Od 1. července se ústecká nemocnice spojí s ostatními čtyřmi v regionu (Nemocnicí Děčín, Nemocnicí Teplice, Nemocnicí Chomutov a Nemocnicí Most) v jeden právní subjekt Krajská zdravotní, a. s. Vznikne tedy zcela jiné legislativní prostředí pro sdílení zdravotní dokumentace. Pro vytvoření jediného globálního PACS, který bude sdílenou službou pro jednotlivé nemocnice, bude podle Ing. Zemana především nutno rozšířit datová úložiště, vybudovat integrační platformu a zajistit bezpečnostní infrastrukturu pro komunikaci, identifikaci entit i správu systému. Děčínská a teplická nemocnice jsou již nyní propojeny s Masarykovou nemocnicí v Ústí nad Labem pomocí nenasvícených optických vláken a využívají její archivační a komunikační obrazový systém pro ukládání vlastní obrazové dokumentace. „Unikátním prvkem našeho lokálního PACS je Medical Archive System. Jedná se o datové úložiště založené na tzv. gridové technologii,“ uvedl M. Zeman (pozn. red.: technologie GRID umožňuje zapojení uživatelských počítačů do jakési výpočetní mřížky, „superpočítače“ umožňujícího distribuci úkolů a sdílení výpočetní kapacity – do řešení jedné úlohy například může být využito několik připojených počítačů, kterým jsou dílčí úkoly distribuovány podle jejich výkonu a vybavení). „Jsme první nemocnicí v Evropě, která takový systém používá, a ve spojení s PACS jsme první na světě,“ dodal M. Zeman.

Projekt Ústeckého kraje je pochopitelně založen na vícezdrojovém financování a předpokládá také využití finančních zdrojů z Evropské unie. Oproti tomu ve zlínském regionu se rozhodli pro vytvoření informačního systému k zajištění neurotraumatologické péče bez využití grantů a velkých finančních prostředků. Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, která je regionálním centrem pro traumatologickou péči, komunikuje s ostatními čtyřmi nemocnicemi (v Uherském Hradišti, Valašském Meziříčí, Vsetíně a Kroměříži) pomocí jednoduchého systému PACS a FTP serveru.

„Vybudovali jsme telekomunikační i konzultační síť – takzvaný homeworking. Konzultující specialista – neurochirurg, který slouží příslužbu u domácího počítače vybaveného ADSL technologií, vzdáleně poskytuje pomoc při řešení akutních stavů,“ upozornil na možnost jednoduchého využití datového připojení k internetu prostřednictvím telefonní linky MUDr. Michal Filip, Ph.D., vedoucí lékař Neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, a dodal: „Řešení je jednoduché, ale přesto velmi účelné. V centru zájmu stojí především kvalitní péče o pacienta.“

Závěrem lze snad pouze citovat MUDr. Marka Mechla, Ph.D., předsedu Radiologické společnosti ČLS JEP: „Každý, kdo zpracovává obrazovou informaci, by si měl uvědomit, že nejde jen o to koupit si DICOM uzel nebo vytvořit PACS. Je především potřeba jasně definovat pravidla, podle kterých bude komunikace mezi nemocnicemi probíhat.“

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 11/2007, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené