Přeskočit na obsah

Jurásková po devíti letech skončila v čele VFN

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odvolal k 30. listopadu z funkce dlouholetou ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, bývalou ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou.„Okolnosti kolem Všeobecné fakultní nemocnice se velice podobají okolnostem kolem Nemocnice Na Bulovce, které jsou stále postupně rozkrývány orgány činnými v trestním řízení. Významným dodavatelem Všeobecné fakultní nemocnice je První chráněná dílna a další společnosti, které jsou spojeny s trestně stíhanou osobou z kauzy ‚Bulovka‘. Zároveň disponuji dalšími závažnými informacemi, ke kterým se bohužel nemohu vzhledem k jejich charakteru blíže vyjádřit a které celkově vedly ke ztrátě mé důvěry v paní ředitelku. Za těchto okolností si neumím představit naši další spolupráci,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

K odvolání ředitelky Bulovky Andrey Vrbovské i jejího nástupce Františka Nováka přitom vedla podezření z manipulace veřejných zakázek, Vrbovskou kvůli zakázce na úklid obvinila policie. V kauze hrají významnou roli podnikatel Tomáš Horáček a jeho společnost První chráněná dílna.

Také ve VFN mělo ministerstvo zdravotnictví údajně najít pochybení spojená se zakázkami První chráněné dílny. Ministerstvo podá v této souvislosti trestní oznámení, škoda může být v desítkách milionů korun. Jurásková vedla VFN od roku 2009, v letech 2007 až 2015 byla prezidentkou České asociace sester.

Ministr zdravotnictví má pravomoc odvolat ředitele přímo řízené organizace i bez uvedení důvodů, naznačená obvinění při odvolání Juráskové vzbudila určitou diskusi. Juráskové se například veřejně zastal ředitel Spojené akreditační komise, proděkan 3. LF UK. „Nedovedu si představit, že by se dopustila protiprávního jednání. Během jejího vedení se ve VFN dařila řada velmi úspěšných změn,“ uvedl David Marx na svém Facebooku. „Patří ke špičkovým manažerům, jichž české zdravotnictví vskutku nemá nadbytek,“ dodal.

Do výběru nového ředitele povede VFN náměstek pro vědu, výzkum a vzdělávání Jan Bříza. Za působení Vojtěcha v čele ministerstva skončili ve svých funkcích kromě Juráskové a dvou jmenovaných ředitelů Nemocnice Na Bulovce také ředitel FN Ostrava exministr Svatopluk Němeček a jeho nástupce Evžen Machytka a dále ředitel Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva. Odejít z čela IKEM se rozhodl ředitel Aleš Herman, který nastupuje do čela společnosti Agel.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Proč bychom měli analyzovat cesty pacientů

29. 2. 2024

V anglickém jazyce rozlišujeme „patient pathway“ a „patient journey“. Zvláště zajímavým tématem s velkým potenciálem ke zlepšení je cesta pacienta v…

Robotických výkonů bude přibývat

28. 2. 2024

Otcem myšlenky založit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze multioborové centrum robotické chirurgie je přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a…