Přeskočit na obsah

Kardiorehabilitační program má u fibrilace síní výsledky

Na ucelenou rehabilitaci u pacientů s fibrilací síní se zaměřil projekt s názvem Pohybem proti arytmii. Ten před dvěma lety spustily Poliklinika AGEL v Ostravě a třinecká Nemocnice Podlesí. Inspirovaly se přitom zahraničními studiemi, které prokázaly, že změna životosprávy a pravidelná pohybová aktivita mají pozitivní vliv i u této nejčastější ze srdečních arytmií.



Každý účastník programu projde na začátku komplexním vyšetřením, včetně sedmidenního monitoringu EKG. Poté se klienti věnují pohybovým aktivitám, jednou týdně individuálně a jednou týdně v rámci skupinového cvičení. Cvičení probíhá vždy pod dohledem fyzioterapeuta, a to nejen v tělocvičně, ale také venku. Fyzioterapeuti vyrážejí s klienty například do Komenského sadů v Ostravě nebo lesíku poblíž Nemocnice Podlesí, kde společně chodí s nordic walking holemi, které si mohou zdarma zapůjčit.

Posléze začnou pacienti pracovat samostatně a výsledky své práce zaznamenávají do záznamového archu. „Pro ústup potíží je třeba upravit celkový životní styl – zbavit se kouření, zredukovat hmotnost, vyvarovat se zbytečného stresu. Rovněž v této oblasti dostávají účastníci projektu pomocnou ruku, a to prostřednictvím nutričního terapeuta či psychologa,“ říká MUDr. Barbora Ryšková, ředitelka Polikliniky AGEL Ostrava.

Do programu dosud vstoupilo v obou zdravotnických zařízeních 47 pacientů, přičemž roční sledování zatím ukončilo 36 pacientů s velmi pozitivními výsledky. Díky pohybové aktivitě a změně životosprávy došlo po 12 měsících k významnému snížení a intenzitě jednotlivých epizod arytmie a také snížení hmotnosti.

Program „Pohybem proti arytmii“ je bezplatný. Zapojit se může i nyní každý s diagnózou fibrilace síní, kdo má chuť změnit svůj životní styl. Stačí se obrátit na interní ambulanci Polikliniky AGEL Ostrava či na arytmologickou ambulanci Nemocnice Podlesí v Třinci.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené