Přeskočit na obsah

Kdo utěsní díry?

Nedávno zveřejněná zpráva Transparency International ČR (TI ČR) definovala v systému fungování českého zdravotnictví celkem šestnáct oblastí, ve kterých lze identifikovat riziko ztráty nebo neefektivního vynaložení finančních prostředků. U šesti z nich – tam, kde to existující datové zdroje a metodika dovolují – provedla i odhad ztracených prostředků.

V České republice představují výdaje na zdravotnictví kolem 7 % hrubého domácího produktu, což například v roce 2005 představovalo částku kolem 210 mld. Kč. Většina těchto prostředků (89 %) je vynakládána z veřejných zdrojů, tedy ze státního rozpočtu, rozpočtů územních samospráv a zejména z veřejného zdravotního pojištění. Na základě provedených analýz TI ČR předpokládá, že v roce 2005 bylo v systému českého zdravotnictví ztraceno, resp. neefektivně vynaloženo nejméně 20,1 mld. Kč. Jen pro zajímavost, tato částka odpovídá 0,67 % hrubého domácího produktu České republiky a představuje 9,5 % všech prostředků vynaložených ve zdravotnictví.

Když Transparency International ČR k tomuto číslu přičetla i ztráty v systému nemocenského pojištění, který v současné době funguje odděleně, byť s fungováním zdravotnictví úzce souvisí, odhad se zvýšil na 27,6 mld. Kč. Pokud bychom brali v úvahu i spekulace o ztrátách v oblastech, kde se je pro nedostatek dat nebo pro neexistující metodiku zatím nepodařilo kvantifikovat, mohli bychom podle TI ČR dojít k částce kolem 25 mld. Kč ztracených jen ve zdravotnictví, tedy 32,5 mld. Kč celkově i se ztrátami v nemocenském pojištění.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 15/2007, strana B1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené