Kdy má smysl léčba v cizině?
Jedna věc je vlastní léčení v zahraničí, jiná spolupráce se zahraničím při diagnostice. Je docela běžné, že odesíláme laboratorní vzorky našich pacientů k vyšetření do jiné země, zejména molekulárně-genetickými metodami. V tomto směru se už rozvinula jakási mezinárodní dělba práce - jednotlivé laboratoře v Evropě se specializují jen na určité spektrum vyšetření.
Ale otázka míří více k vlastnímu léčení v zahraničí. Za posledních deset let bylo z naší kliniky indikováno k transplantaci jater v zahraničí 14 velmi malých dětí se závažným jaterním onemocněním. U velmi malých dětí se přenáší pouze část jater a tento výkon vyžaduje velkou transplantační zkušenost. V současné době i pražský IKEM zahájil tento typ transplantací - v září zde úspěšně transplantovali našeho pacienta, který vážil 5,5 kilogramu.
Veřejné finanční sbírky na léčení českých dětí v zahraničí jsou velmi nestandardním postupem. Mohou být projevem nerealistických očekávání rodičů těžce nemocných pacientů, kteří se tak snaží překonat svou bezmoc vůči nepříznivé prognóze. Zoufale hledají pomoc, kterou současná medicína prostě není schopna poskytnout.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 31/2007, strana A2
Zdroj: