Přeskočit na obsah

Když infarkt, tak v Česku

Při příležitosti 50. výročí založení divize Cordis jsme se zeptali divizní ředitelky RNDr. Jaroslavy Koplíkové, jak hodnotí úspěchy, které v posledních dvou desetiletích přispěly k tomu, že specialisté na kardiovaskulární intervence patří ke světové špičce, jak vidí další vývoj Cordis a zejména jaký má ke své divizi vztah.

Půlstoletí je doba natolik dlouhá, že mají lidé obvykle potřebu bilancovat, ohlížet se do minulosti. Výročí založení divize Cordis není vaše osobní jubileum, nicméně je to výročí významné, milník ve vývoji kardiologie i u nás, v České republice. Bilancujete? Ohlížíte se?

Cesta, kterou Cordis za těch padesát let ušel, je cestou hledání, tvrdé dřiny, pokusů, omylů a nacházení. Jako taková má tedy k onomu osobnímu životnímu jubileu velmi blízko. Stejně jako se scházejí a rozcházejí lidé, získávají nové přátele a partnery, ani Cordis není dnes tím, čím byl před padesáti lety, kdy jej dr. William P. Murphy založil (syn držitele Nobelovy ceny z roku 1934 za objev léčby perniciózní anémie). Na své „životní pouti“ také Cordis potkal nové partnery. V roce 1997 se stal součástí divize Johnson & Johnson Interventional Systems (JJIS) a vznikla divize Cordis Corporation v rámci velké rodiny Johnson & Johnson. O rok později se naopak jeho součástí stala firma Biosense Webster. Díky této akvizici dokáže Cordis počínaje rokem 1998 poskytovat komplexní péči o celý kardiovaskulární systém. Proto se nyní logicky dělí na tři části: intervenční kardiologii, intervenční radiologii a angiologii a elektrofyziologii. Intervenční kardiologové a radiologové se starají o zprůchodnění kardiovaskulárního systému, arytmologové o správný srdeční rytmus.

Cordis roku 2009 je tudíž opravdu jiný – rozsáhlejší, informovanější, zkušenější, systematičtější a má daleko větší šanci dělat to, pro co byl vytvořen: pomáhat lidem. A je‑li pravda, že člověk s věkem nabývá na moudrosti, doufám, že i současná filosofie této divize je po padesáti letech zkušeností zralá, sebejistá a snad i trochu moudrá. Minimálně proto, že ji utvářejí zralí, sebejistí a moudří lidé.

Není třeba zdůrazňovat, že Cordis je pro mě v pravém slova smyslu srdeční záležitost. Mluvím‑li o něm, vidím zejména své kolegy a jejich výjimečné kvality. Jsou to oni, kdo stojí za úspěchem naší divize, a to nejen v České republice. Když se dívám zpět, mohu s potěšením a s pýchou konstatovat, že již od začátku existence měla tato divize štěstí na výjimečné osobnosti.

Můžete jmenovat alespoň některé?

Patří mezi ně zcela jistě ti, co Cordis byť jen krátce vedli. Petr Grünthal, jenž stál u skutečných začátků divize Cordis v České republice a na Slovensku, dále Petr Jeřábek, Jiří Dostal, který je v současnosti regionálním ředitelem, a mnozí další. Jako ředitelka divize vnímám a oceňuji zejména profesionalitu, odbornost a vysoké pracovní nasazení svých lidí. Kliničtí specialisté z oblasti elektrofyziologie tráví se svými zákazníky – elektrofyziology – mnoho hodin na sálech během dlouhých, několikahodinových výkonů a společně s nimi hledají místo vzniku arytmie a následně pomáhají najít řešení k ablační léčbě. Kolegové z kardiologické divize – produktoví specialisté – jsou odborníky nejen na naše produkty, ale také např. na veškeré odborné studie s potahovanými stenty. Znají přesné působení lékových stentů u mnoha různých postižení a různých pacientů. A kolegové z radiologické divize jsou mistry v oblasti periferních tepen. Rozumějí léčbě postižení tepen končetinových, renálních, karotid i tepen mozkových.

Všechno jsou to hodnoty výjimečné, ale v daném oboru jsme zvyklí považovat je tak trochu za samozřejmost. Co však samozřejmé není a co mě vždy znovu překvapí a udiví, je, jak jsou tito neskutečně vytížení profesionálové lidští a přátelští. Záleží jim nejen na zákaznících, ale i jednomu na druhém, dokáží bez větších problémů spolupracovat a řešit problém, jak pracovní, tak i osobní. Jsou schopni jeden druhému naslouchat a vzájemně si pomáhat. Vždycky si udělají čas na to, aby se na sebe usmáli, povzbudili se a podpořili v těžké chvíli.

Jak moc náročné je v dnešní době pracovat se špičkovými odborníky?

Neporovnatelně náročnější než dříve. Někteří kolegové tráví až 12 hodin denně v katetrizačních laboratořích, spolupracují s lékaři, učí techniky obsluhovat naše přístroje, spolupracují na vědeckých výzkumech, píší odborné články a žádosti o granty na různé výzkumné programy. Nejsou pouhými dodavateli produktů či služeb, jsou součástí lékařského týmu, skutečnými partnery.

Dokážete si představit, jak bude vypadat svět řekněme v roce 2050 a jakou úlohu v něm bude hrát Cordis? Kam vaše divize směřuje?

To je těžká otázka, nejsem prognostik. Předpokládám, že zdravotnická péče bude stále kvalitnější, a to především v oblasti život zachraňujících postupů. Přes veškerou péči stále ještě umírá v České republice každý druhý člověk na následky kardiovaskulárních nemocí. Přesto jsme spolu s Dánskem na prvním místě v počtu zachráněných životů při infarktu, takže je‑li mi souzeno dostat infarkt, modlím se, aby to bylo v Česku. Dostupnost center, kde je možné kvalitně ošetřit včasně rozpoznaný infarkt, je u nás velká, a když k tomu připočteme rychlou záchrannou službu s krátkou dobou dojezdu, je to pro naše pacienty více než dobrá zpráva.

Můžete se pochlubit i nějakými novinkami, které připravujete?

V současnosti se vývoj zaměřuje na klinické testování nového lékového stentu s biodegradabilním polymerem NEVO, který z rezervoárů postupně uvolňuje účinnou látku sirolimus. Je to revoluční technologie, jež bude v brzké době uvedena i na evropský trh. Dalším trendem, jímž se bude intervenční kardiologie ubírat, je perkutánní zavádění chlopní prostřednictvím speciálních katetrů. A nesmíme zapomenout na magnetickou navigaci, která, ačkoli je vzhledem k vysokým nákladům na pořízení náročné technologie velice drahá, umožňuje ablaci i z kontinentu na kontinent.

Říká se, že čeští lékaři jsou mimořádně zruční. Čím toje?

Jsou kreativní a mají dobré nápady. Hledají řešení i tam, kde se to zdá být nemožné. Jako by v každém z nich byl ukryt dr. House. Odborníci, s nimiž se setkáváme, tedy intervenční kardiologové, radiologové a elektrofyziologové, musejí být především velice zruční, koncentrovaní a musejí umět okamžitě a vhodně reagovat. A právě v tom mají čeští lékaři výjimečný kredit.

V čem je podle vás Cordis výjimečný?

V čem vidím výjimečnost divize Cordis… Nechci se opakovat, ale nevnímám Cordis jako firmu, nýbrž jako tým 15 inteligentních, schopných a pracovitých lidí se srdcem na dlani.

Když se řekne Cordis…

Divize Cordis společnosti Johnson & Johnson je již 50 let průkopníkem v oblasti miniinvazivních metod léčby srdečních a cévních onemocnění. Sledování moderních trendů v medicíně, technologické inovace a pochopení konkrétních potřeb lékařů a pacientů udělaly ze značky Cordis světovou jedničku v produkci a vývoji špičkových nástrojů a přístrojů pro obor intervenční kardiologie, angiologie a elektrofyziologie. Ve svém portfoliu má kompletní sortiment výrobků zahrnující diagnostické a vodicí katetry, zavaděče, řiditelné vodiče, balonkové intervenční katetry, ablační katetry, stenty a navigační systémy pro elektroanatomické mapování srdce.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené