Přeskočit na obsah

Když je podezření, že dítě bere drogy

Omamné látky jsou v dnešním světě stále dostupnější, což ovlivňuje i hrozbu drogové závislosti u dětí. Podle současných statistik jsou v největším nebezpečí v souvislosti s drogami děti ve věku od třinácti do patnácti let.



I když se podle posledních dat počet závislých mladistvých nezvyšuje, české mládeži ve věku od patnácti či šestnácti let stále patří smutné prvenství mezi 35 státy EU v užívání alkoholu a konopných látek. Evropský průměr v užívání drog převyšujeme o celých dvacet procent. Statistiky ukazují, že téměř každý druhý v této věkové skupině má zkušenost s marihuanou a věková hranice prvního kontaktu s drogou se snížila k deseti letům věku dítěte.

Podle zprávy Evropského monitorovacího centra sledujícího vývoj drogové situace z roku 2016 stále přetrvává vysoká nabídka nových psychoaktivních látek. Zpráva upozorňuje na návrat MDMA (extáze), nárůst zneužívání syntetických opioidů nebo metamfetaminu (pervitinu), ale i na nárůst počtu úmrtí v důsledku předávkování a lokální epidemie HIV v souvislosti s injekčním užíváním stimulancií.

„Důvodem, proč děti sáhnou po drogách, bývá nejčastěji jejich zvědavost, snaha zapadnout do kolektivu, zahnat nudu nebo uniknout od reality. Drogová závislost nemusí být zpočátku vůbec patrná. Přesto existují signály, které vás mohou včas varovat,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří. Jistotu můžete mít ve chvíli, kdy objevíte jasný důkaz, jako jsou drogy samotné, lahve od rozpouštědel, krabičky od léků, dýmky, papírky, semena, stříkačky a jehly. Existují ale i méně nápadné příznaky.



Čeho si všímat?

S menšími problémy ve škole se občas potýká každé dítě, pokud se ale jedná o častější absence či zhoršující se prospěch, měli by rodiče zbystřit. Další známkou, že něco není v pořádku, je změna kamarádů či koníčků. Nejvýznamnějším varováním jsou ale samozřejmě změny v chování. Pokud začne být dítě více agresivní, nebo naopak skleslé, mohou být příčinou právě drogy. Právě ty jsou často příčinou stranění se okolí či rychlých změny nálad. Pozor je třeba si dávat také na nespavost, větší denní únavu nebo na změny vzhledu, jako je výrazný váhový úbytek. Pokud se sejde více zmíněných faktorů, je podle odborníků třeba začít problémy aktivně řešit.

„Obavy mohou potvrdit nebo vyvrátit orientační testy z moči odhalující přítomnost drog. Mají podobu papírových proužků či destiček a využívají chemické reakce detekční látky s příslušnou drogou. Aby nedošlo k falšování vzorku, například jeho ředěním či náhradou, je vhodné být přímo u získání vzorku,“ vysvětluje MUDr. Podroužek.

V problematice drog se v ČR podle něho udělalo v posledních letech hodně, řada akcí pro větší informovanost, možnosti poskytnutí rady i pomoci. Co nám v současné informovanosti široké veřejnosti ale chybí, je povědomí o možnosti např. rodičů kdykoli přímo vyšetřit moč svého nezletilého dítěte i jako samoplátce v laboratoři – a získat tak rychle sice orientační, ale přesto velmi spolehlivé výsledky místo pouhého podezření. Rodiče ani uživatelé to zatím většinou nevědí, někdy se obávají jít k lékaři, a tak situaci dlouho neřeší.

Je třeba samozřejmě počítat s tím, že některé drogy mají kratší čas záchytu po požití než jiné, informace o tom jsou běžně dostupné na internetu (viz tabulku). Při opakovaném požití/kouření marihuany jako nejčastější drogy si mladý člověk často neuvědomí, že moderní diagnostické soupravy jsou schopné detekovat drogu i čtyři až pět týdnů, a například řízení motorového vozidla v této době pak při průkazu drogy může mít vážné důsledky.

 

Jak připomíná šéf laboratoří, testování je levné a dostupné. „Vyšetření je cenově dobře dostupné a můžete je objednat například v EUC Laboratořích. Vzorek moči lze odevzdat v kterémkoli odběrovém místě. Cena testu je vždy 150 Kč za jeden typ drogy. Výsledek získáte následující den po doručení vzorku moči,“ dodává s tím, že negativní výsledek neznamená nutně vyloučení požití příslušné drogy, odběr je vždy nutné dobře načasovat. Veškerá vyšetření provádějí laboratoře i bez doporučení lékaře za přímou úhradu. Počítá se totiž s tím, že klientům se často nechce trávit čas v čekárně u lékaře a pak žádat, zda jim konkrétní vyšetření předepíše. Volit tedy mohou rychlejší cestu a navštívit rovnou odběrová místa.



Zájem o testování by mohl být větší

„Zájem o zjištění přítomnosti drogy přímo od mladého uživatele (tj. chce zjistit, zda je ‚čistý‘) je podle nás malý. Bohužel zde nerozlišíme část zájemců, kteří mohou mít za úkol nechat se vyšetřit jako samoplátci (tedy provedení testu za přímou úhradu) s tím, že jim to zaměstnavatel zpětně proplatí. Jde většinou o vyšetření THC – marihuany, ale i metamfetaminu/ amfetaminu, benzodiazepinů. Nejvíce početné jsou záchyty THC/marihuany, následuje tak desetkrát méně metamfetamin, poté ojediněle benzodiazepiny a kokain,“ vysvětluje MUDr. Podroužek.

Test si podle něho dnes nejčastěji žádají lékaři – jako naprosto převládající skupina s poměrem k samoplátcům asi sedm ku jedné. Nelze ovšem poznat, do jaké míry za tím stojí žádost rodičů nebo zaměstnavatele, která se uskutečňuje skrze lékaře. „Samoplátci – rodiče, kteří přicházejí se vzorkem dítěte, patří k druhé nejčastější skupině. Sami uživatelé drogy přicházejí k vyšetření výjimečně, obtížně se rozlišuje, zda nejsou odesláni např. zaměstnavatelem, nebo naopak chtějí kontrolu, zda jsou již ‚čistí‘,“ dodává.

Spolupráce s praktickými lékaři či adiktology ze strany laboratoří tkví především v provádění spolehlivé diagnostiky. Laboratoř má podle MUDr. Podroužka tu nevýhodu, že o pacientovi nic neví, stanovuje pouze, zda je droga přítomna, či nikoli. Stanovení jsou sice technicky dovedena na vysokou úroveň a mají vysokou spolehlivost, přesto je třeba zdůraznit, že vyšetření je třeba považovat za orientační. Vyšší úroveň pak poskytují specializované toxikologické laboratoře, jejichž výsledky jsou i forenzně platné.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené