Přeskočit na obsah

Když sestra bere více než lékař

Šesticiferná částka v dolarech na ročním souhrnu mzdy. Pro některé sestry v USA běžný standard – pravda, zdaleka ne pro všechny. Za vzdělání se ve Spojených státech tvrdě platí – školné na vysokých školách vůbec není symbolické a zdravotnické obory nejsou výjimkou.  Takto vynaložené prostředky se ale většinou vracejí. Platí to i v ošetřovatelství.

Průměrný roční příjem sestry pracující v nemocnici se pohybuje mezi 50 000 a 60 000 dolary. Pravděpodobnost, že přesáhne 100 000 tisíc dolarů, však výrazně zvyšuje magisterský titul. Ten lze získat ve čtyřech základních podobách: Prvním je „nurse practitioner“, sestra s pravomocemi blízkými pravomocem praktického lékaře, která může mít i vlastní ambulanci. Je rovněž možné usilovat o titul „clinical nurse specialist“, což je sestra vysoce specializovaná v některém klinickém oboru, která mimo jiné může samostatně indikovat vyšetření a i velkou část léků. Třetí možností je „midwifery“ – porodní asistence. A konečně se lze stát „nurse anesthetist“ – sestrou oprávněnou vést anestezii.

Právě certifikované anesteziologické sestry jsou na tom, pokud jde o výši mzdy, nejlépe – v roce 2007 vydělávaly v průměru 148 000 dolarů za rok, což je více, než dosáhli někteří lékaři pracující v primární péči. Informoval o tom server věnovaný informacím z ošetřovatelství nursezone.com. „Představa, že jakýkoli lékař musí být vždy placen lépe než sestra, už dávno neodpovídá realitě,“ říká v diskusi na toto téma děkanka Columbia University School of Nursing Mary Mundingerová. „Je to výraz zastaralého přesvědčení, že ve srovnání s lékařem je sestra vždy na nižší úrovní,“ dodává. To, že anesteziologické sestry mají vyšší příjmy než praktičtí lékaři, ještě neznamená, že vydělávají více než lékaři – anesteziologové. Jejich průměrný plat se pohybuje kolem 300 000 dolarů ročně.

Ostatní vysoce kvalifikované setry jsou na tom o něco hůře. Průměrný plat porodních asistentek osciluje kolem 90 000 dolarů. Sestra s titulem „nurse practitioner“ je na tom podobně. Zajímavé je ale i zjištění, že závislost výše platu na vzdělání magisterským diplomem nekončí  – sestry, které absolvovaly doktorandské studium, jsou v průměru placeny ještě lépe.

České sestry se sice mohou vzdělávat za zlomek prostředků, hlavní odměnou je jim ale jejich vlastní dobrý pocit – očekávat výrazně více peněz nemá smysl. Rovněž jejich pracovní zařazení nebude jiné. „Pokud u nás nastoupí sestra s magisterkým vzděláním například v oboru supervize a řízení, tak se to na výši jejího platu neprojeví vůbec. Trochu jiná je situace, jestliže absolvuje magisterské studium například intenzivní péče. Pak na tom bude stejně, jako sestra se střední zdravotnickou školou, která má za za sebou specializační vzdělání ARIP.  I kdyby sestra dosáhla Ph.D titulu, z hlediska tabulek ji to nikam neposune. Je to dáno tím, jaké konkrétní činnost je oprávněna vykonávat a zde platí, že vysokoškoské vzdělání žádné výrazné rozšiřování kompetencí zatím nepřináší. To je jedna z věcí, kterou bychom určitě chtěli změnit,“ říká prezidentka České asociace sester Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené