Přeskočit na obsah

Klíč k úspěchu je v komplexním pohledu na nefrologického pacienta

Společnost B. Braun Avitum je významným poskytovatelem dialyzační péče v České republice a na Slovensku. Jejích služeb mohou naši pacienti využívat již od roku 1994, kdy otevřela své první dialyzační středisko v severočeských Teplicích. B. Braun Avitum ovšem není "pouhým" majitelem a provozovatelem sítě 11 českých a 9 slovenských středisek - je poskytovatelem komplexní nefrologické péče. V praxi to znamená, že každé dialyzační pracoviště současně provozuje nefrologickou ambulanci, která je prověřeným a důvěryhodným partnerem jak samotných pacientů, tak praktických lékařů a ambulantních specialistů dané oblasti. Ne každý pacient s nemocnými ledvinami musí totiž nutně a ihned podstoupit dialyzační léčbu. Zvláště je-li jeho onemocnění odhaleno včas a adekvátně léčeno, což předpokládá velmi úzkou spolupráci odborníka nefrologa právě s terénními ambulantními lékaři.

Primární péče - především včas!

Pokud jsme hned v úvodu hovořili o nutnosti komplexního pohledu na nefrologického pacienta, je třeba začít již u primární péče. A to proto, že přítomnost řady jiných onemocnění, např. diabetu nebo hypertenze, by lékaře měla včas varovat a upozornit na možné nefrologické problémy. Je známa řada příkladů, kdy se efektivní a smysluplná léčba nemůže obejít bez návaznosti a součinnosti práce lékařů specialistů více odborností.

Úzká spolupráce diabetologa s nefrologem je jedním z nich a pro optimální léčbu je naprosto zásadní. Je třeba si uvědomit, že diabetici tvoří více než 40 % všech dialyzovaných pacientů, z čehož jednoznačně vyplývá nutnost spolupráce nefrologa (a posléze dialýzy) s diabetologem. Cílem všech, kdo se s nefrologicky nemocným pacientem setkávají a nadále s ním pracují, je samozřejmě snaha udržet jej ve fázi predialýzy, tedy ve stadiu konzervativní léčby co nejdéle.

Pohled obou stran na stav pacienta, při němž má diabetolog kontaktovat nefrologa, se v principu neliší. Postoj diabetologů ke spolupráci s nefrologem vyplývá z definovaných standardů péče při diabetické nefropatii. Podle doporučení České diabetologické společnosti ČLS JEP by měl být pacient odeslán do odborné nefrologické péče při hodnotách kreatininu okolo 200 |imol/l. MUDr. Roman Kantor, vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Třinci, tento názor plně podporuje a dodává: "U obézních a špatně mobilních pacientů (a zejména u žen) je vhodné kontaktovat nefrologa ještě dřív - ideálně u hodnot kreatininu okolo 150 |imol/l. Vtomto ohleduje před námi ještě spousta práce, bez intenzivní komunikace s lékaři v primární péči se k nám řada pacientů dostává bohužel pozdě."

Úkolem společné léčby je tedy jednak úprava terapie z nefrologického pohledu (léčba chronické nedostatečnosti ledvin, léčba renální anémie, metabolické acidózy, poruchy metabolismu minerálů a kostní nemoci) a dále včasná příprava pacienta k náhradě funkce ledvin.

Nefrolog si dobře uvědomuje, že charakter diabetické nefropatie ve stadiu snížené funkce ledvin má progresivní charakter, hovoříme tedy o včasné přípravě pacienta na hemodialýzu, peritoneální dialýzu, popř. transplantaci ledvin.

Je nutné zmínit ještě jeden důležitý aspekt, se kterým se nefrolog setkává. U zmíněných pacientů je péče zprvu zajišťována praktickým lékařem a diabetologem, ovšem v souvislosti s rozvojem onemocnění ji v podstatě přebírá nefrolog na dialyzačním středisku. Nefrolog tak logicky přebírá rovněž větší část péče o přidružené komplikace.

B. Braun Avitum přikládá právě primární péči a prevenci obrovskou váhu a spolupráci s terénními specialisty se věnuje zcela programově, protože konzervativní léčba prodlužující predialyzační fázi pacientovy léčby naprosto zásadně přispívá ke kvalitě jeho života.

Přáním každého člověka je, aby péči nefrologa přirozeně nepotřeboval. Apel odborníků z B. Braun Avitum je jednoznačný: normalizace vysokého krevního tlaku, kontrola hladiny cukru, krevních tuků a krevního obrazu, tělesné hmotnosti, zanechání kouření a zvýšení fyzické aktivity jsou základní předpoklady jak pro zdravé ledviny, tak pro zdravý kardiovaskulární systém.

Tedy pokud komplexní pohled, tak hned od začátku, nejlépe i s předstihem.

Život s dialýzou

Pokud musí být pacient přes všechnu snahu lékařů zařazen do chronického dialyzačního programu, znamená to pro něj jistý životní zlom. Je nutné, aby začal pravidelně docházet do dialyzačního střediska, plánoval svůj časový program odlišně než dosud, upravil životní styl, jídelníček. V B. Braun Avitum si jak lékaři, tak zdravotní sestry velmi dobře uvědomují, že jejich role nezačíná se vstupem pacienta do budovy střediska a nekončí jeho odchodem domů; má obrovský přesah.

Zdravotníci jsou současně kvalifikovanými (a vždy ochotnými) poradci v otázce výživy svých pacientů, pomohou s doporučením vhodných pohybových aktivit, pokud je jejich zařazení pro pacienta žádoucí, ale poskytnou fundovanou radu také v oblasti sociální. Pro pacienta představují vlastně druhou rodinu, pro řadu seniorů mnohdy i tu první. Zvážíme-li, že na dialyzační ošetření dochází třikrát týdně a tráví zde pokaždé pět a více hodin, není se čemu divit. To klade vysoké nároky jak na odbornou, tak čistě lidskou kvalitu zdravotníků. A ta zde skutečně je.

Důležitou roli v péči o pacienty B. Braun Avitum hraje přímo hmatatelná snaha o minimalizaci dopadu dialýzy na jejich osobní život. Vše začíná aktivní rolí pacienta již při samotném zahajování léčby. Dialyzační střediska nabízejí, samozřejmě v závislosti na celkovém zdravotním stavu pacienta, v zásadě dva způsoby ošetření: klasickou hemodialýzu, během níž přebírá starost za očištění krve nemocného dialyzační přístroj, ke kterému je připojen, nebo tzv. peritoneální dialýzu, kdy očišťovací funkci plní pobřišnice.

Pacient si pak dialyzační ošetření může provádět sám doma a není nutně odkázán na pravidelné návštěvy střediska. Svého nefrologa navštěvuje pouze v rámci pravidelných kontrol. Tento způsob lékaři z B. Braun Avitum doporučují především diabetickým pacientům se zachovanou diurézou.

Na druhé straně při klasické, tedy krevní dialýze má pacient na středisku zajištěný veškerý servis. Je lékařsky sledován, parametry dialýzy lze přizpůsobit jeho objektivnímu zdravotnímu stavu a během samotného ošetření může třeba pracovat na počítači, poslouchat hudbu, dívat se na televizi. Díky možnosti volby dne a času provedení dialyzačního ošetření pacient může relativně optimálně skloubit svůj volný nebo pracovní čas s návštěvou střediska.

0Není to tak dlouho, kdy byl dialyzovaný pacient odkázán výhradně na péči svého domovského střediska; cestování prakticky nepřicházelo v úvahu. V B. Braun Avitum dokázali ve prospěch pacientů vyřešit i toto omezení. Speciální program, přiléhavě nazvaný "Rekreační dialýzy", nabízí možnost cestování pacientům nejen v rámci České republiky a Slovenska, ale například také do vyhlášených přímořských letovisek. Po dobu pobytu mimo bydliště převezme péči o zdraví nemocného středisko B. Braun Avitum v navštívené destinaci. Naopak není výjimkou, když tuzemské dialyzační středisko poskytne obdobnou péči zahraničním návštěvníkům.

Před transplantační screening

Specialisté B. Braun Avitum připravují ve spolupráci s předními transplantačními centry projekt optimalizace tzv. předtransplantačního screeningu. Jeho posláním je pomocí komplexního vyšetření rychleji identifikovat a připravit potenciální příjemce na transplantaci ledviny, řešení obvykle výrazně zvyšující kvalitu jejich života. Tím dojde nejen k jejich rychlejšímu zařazení do registru příjemců, ale také ke zkrácení doby nutné dialyzační péče. Do projektu budou postupně zařazeni všichni pacienti dialyzačních středisek B. Braun Avitum. Pilotně předtransplantační screening podle nového modelu zahájí tři pražské dialýzy.

Multioborová péče zejména o diabetické pacienty

Nejčastějšími imobilizujícími komplikacemi pacienta v dialyzační léčbě jsou periferní cévní komplikace, postižení dolních končetin - tzv. syndrom diabetické nohy (ulcerace - zvředovatění, destrukce tkání nebo těžší deformity nohou od kotníku směrem dolů). Neošetřená či špatně ošetřená rána může u diabetika skončit až amputací. Je tedy zřejmé, že včasná, intenzivní a důsledná péče o rány pomáhá pacienta udržet mobilního co nejdéle. Popsané změny se rozvíjejí pomalu a zpravidla nejsou pacientem subjektivně v průběhu choroby vnímány.

Zdravotníci z B. Braun Avitum je však vnímají a vyhodnocují velmi pečlivě. Velmi významnou výhodu pro takto postižené pacienty představuje velmi úzká spolupráce s divizí OPM sesterské společnosti B. Braun Medical, jejíž portfolio obsahuje mimo jiné moderní materiály pro hojení ran (tzv. wound management). A díky Zelené hvězdě, síti prodejen a výdejen zdravotnického materiálu, která rovněž patří do skupiny firem B. Braun, jde komplexnost a komfort péče ještě dále.

Pan Mourek, dlouholetý pacient dialyzačního centra v Plzni, svou zkušenost se Zelenou hvězdou popisuje takto: "Vzhledem k tomu, že na dialýzu chodím třikrát týdně a strávím na ní šest hodin, je pro mne obrovskou výhodou, že nemusím ve volných dnech jezdit ještě na chirurgickou ambulanci na převazy. To, že materiály nemusím kupovat, ale předepíší mi je na dialýze na poukazy, a materiály mi doveze Zelená Hvězda, je pro mne jako invalidního důchodce k nezaplacení. A hlavně (a to mi držte palce) se moje rána začíná hojit."

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené