Přeskočit na obsah

Klíčová je dobrá organizace

Jste jedním z hlavních iniciátorů__, propagátorů i realizátorů tzv. španělského programu transplantací a odběrů orgánů. Na jaké ideji je tento program založen?

Rád bych připomněl slova prof. Arthura Kaplana, přednosty Centra bioetiky pensylvánské univerzity: „Organizace transplantací a získávání orgánů pro ně je jednou z těch oblastí medicíny, která se neobejde bez co nejširší spolupráce veřejnosti a celé společnosti.“ Protože ze svých zkušeností mohu potvrdit, že kdyby nejen odborná, ale i široká veřejnost a celá společnost nepřijaly myšlenku dárcovství orgánů, a to nejen kadaverózních, ale i orgánů živých dárců, nemohly by se transplantace rozvíjet tak, jak jsme toho v posledních letech svědky. A právě to se v naší zemi podařilo.

Proč je ve Španělsku situace tak zásadně jiná než ve všech evropských, a dokonce i severoamerických zemích, když charakterem populace se tyto země navzájem prakticky neliší?

Motivace, spolupráce, zkušenosti – tak lze charakterizovat hlavní faktory úspěchu španělských transplantací. Klíčovým slovem je „dobrá organizace“ nejen systému odběru orgánů od zemřelých, ale také propagace a provádění odběrů orgánů živým dárcům. Je třeba nejprve vytvořit pozitivní atmosféru v odborné i laické veřejnosti. Poté se musí vytvořit síť dobře trénovaných a motivovaných lékařů, kteří informují a přesvědčují rodinné příslušníky či přátele nemocných o možnosti darování orgánu, o bezpečnosti výkonu a také jeho vysoké humánní hodnotě, a kteří také dokáží odběry správně provádět. Tato síť se musí budovat postupně, nemocnice po nemocnici, region po regionu.

Domníváte se, že vaše zkušenosti a postupy mohou a mají být uplatněny i v jiných zemí?

Jsem o tom přesvědčen. A myslím dokonce, že je to naprosto nezbytné. V současné době se totiž celá Evropská unie nachází – pokud jde o dostupnost orgánů k transplantacím, a tedy možnost jejich provádění – v kritickém stadiu. Transplantace orgánů by mohly prodlužovat a zachraňovat mnohem více životů, kdyby byl k dispozici dostatek dárcovských orgánů. Přitom jen v zemích Evropské unie umírá denně nejméně dvanáct lidí, jimž by transplantace mohla život zachránit. A tento nedostatek orgánů není problémem jedné či druhé země – to je problém společný, který je také třeba společně řešit. Odpovědností všech členských zemí Evropské unie je zlepšovat podmínky pro dárcovství, udělat z toho jedno z hlavních společenských témat.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené