Koalici se podařilo prosadit senátní návrh o poplatcích
ČSSD však bude návrh na plošné zrušení poplatků ve Sněmovně dále předkládat
Vládní koalici se podařilo minulý týden v úterý na zasedání Parlamentu ČR prosadit senátní návrh novely zákona o zdravotním pojištění. Ta zachovává podstatu systému plateb a regulační poplatky omezuje jen pro některé skupiny obyvatel. Návrh opozice byl založen na úplném a plošném zrušení poplatků.
Třicetikorunový poplatek u lékaře by podle schválené novely měly přestat platit děti do 18 let. Zároveň by se měl snížit ochranný limit na výdaje dětem i seniorům nad 65 let z původních 5 000 korun na 2 500 korun. Ochranný limit by měl zahrnovat i doplatky za léčiva. Za položku na receptu by se platilo už pouze u léků s doplatkem nižším než 30 korun, seniorům by se do limitu měly nově zahrnovat i některé platby, které se dosud nezapočítávaly. Poplatky by se rovněž neměly vztahovat ani na děti z pěstounských rodin a obyvatele domovů pro seniory a ústavů, jimž po uhrazení za pobyt a stravu v zařízení nezbývá ani 800 korun na měsíc.
Zdravotnická zařízení musí nově podle novely vložit vybrané peníze do provozu a modernizace.
Pokud zákon v nové podobě podepíše prezident Václav Klaus, měl by platit v následujícím měsíci po vyhlášení.
Návrh nepodpořila většina opozice. Koalici se jej podařilo prosadit díky tomu, že KSČM vypárovala nepřítomného lidoveckého poslance Tomáše Kvapila. K prosazení senátního návrhu z 28. února totiž bylo potřebných 99 hlasů. Právě tolik členů parlamentu pro kompromisní návrh koalice v úterý hlasovalo.
Podle zástupců lékařské komory je sice schválený návrh přijatelný, požaduje však od zdravotních pojišťoven kompenzaci pro lékaře a nemocnice, kterým budou poplatky omezeny. V opačném případě ČLK nedoporučuje ředitelům nemocnic a soukromým lékařům podepisovat cenové dodatky ke smlouvám s pojišťovnami.
Návrh na zavedení regulačních poplatků schválila poslanecká sněmovna už v srpnu roku 2007, a to jako součást vládního návrhu reformy veřejných financí. V prosinci téhož roku předložili poslanci ČSSD sněmovně návrh zvláštního zákona, který by poplatky zrušil. O tři měsíce později koalice tento návrh zamítla.
Lidé začali platit v lékárně a zdravotnických zařízeních poplatky od 1. ledna 2008, nicméně již po několika měsících po vyhraných volbách oživila ČSSD svůj záměr poplatky zrušit. Naplno jej začala realizovat od 1. ledna letošního roku, kdy celkem v pěti nemocnicích ve Středočeském kraji je začal za pacienty platit kraj formou daru. Od února přestali lidé platit poplatky v krajských nemocnicích ve všech krajích mimo hlavní město Prahu a také ve všech nemocničních lékárnách. Systém není zatím jednotný.
Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo ústy nové ministryně Daniely Filipiové zdravotní pojišťovny ke kontrolám placení poplatků v krajských zdravotnických zařízeních. V případě, že pracoviště nebudou poplatky vybírat, hrozí jim podle Filipiové pokuty v rámci správního řízení až do výše 50 tisíc korun, a to opakovaně.
Opoziční ČSSD po úterním nezdaru prohlásila, že návrh na plošné zrušení poplatků bude ve sněmovně předkládat tak dlouho, až se jej podaří prosadit.
Zdroj: