Kolorektální karcinom – smutné téma onkologie
V průběhu symposia, které řídil prof. MUDr. R. Vyzula, CSc., vystoupili přední odborníci v této oblasti medicíny: epidemiologická data představil doc. RNDr. Ladislav dušek, Ph.d., možnostmi predikce účinnosti inhibitorů eGFR u pacientů s kolorektálním karcinomem se zabýval prof. MUDr. A. Ryška, Ph.D., o nutnosti přijmout nový algoritmus pro léčbu metastazujícího karcinomu kolorekta hovořil prof. mUdr. L. Petruželka, cSc., novou plně humánní protilátku panitumumab a její účinnost v léčbě kolorektálního karcinomu představila prof. mUdr. J. abrahámová, drSc. a přípravu panitumumabu ke klinickému použití podrobně popsala dr. Netíková. V úvodu symposia charakterizoval doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel institutu biostatistiky a analýz LF a PřF masarykovy univerzity v Brně, problematiku kolorektálních karcinomů (dg. c 18–21: karcinomu tlustého střeva; rektosigmoidea; konečníku; řiti a řitního kanálu) jako smutné téma.
Prvním důvodem tohoto tvrzení je to, že se celosvětově drží na čele pelotonu nádorových onemocnění jak v incidenci, tak v mortalitě, a že ani v následujících pěti letech nelze čekat jakékoli významné zlepšení; naopak počet pacientů indikovaných k léčbě nejspíše ještě poroste.
Kolorektální karcinomy jsou po zhoubných nádorech kůže a karcinomech plic a prsu třetí nejčastější malignitou; v evropě je kolorektální karcinom každoročně diagnostikován u více než 370 000 osob, což představuje 13 % všech nádorových onemocnění, a je příčinou zhruba 200 000 úmrtí. Přibližně u 25 % pacientů jde o pokročilý metastatický karcinom, u něhož je pětileté přežití pacientů nižší než 5 %. druhý důvod spočívá v tom, že česká republika zaujímá v této oblasti několik smutných primátů...
Zdroj: