Komora nesouhlasí s diskriminací pacientů
Opakovaně se potvrzuje negativní politický vliv na celkovou finanční spoluúčast pacientů. Tato spoluúčast na poskytnutých zdravotních službách není stejná pro všechny pacienty, ale liší se, kromě jiného, i v závislosti na bydlišti pacienta. Podle prohlášení některých politiků by se měly rozdíly v platbách pacientů vlivem politických rozhodnutí krajů dále dramaticky prohloubit. Takové rozhodnutí, které může být právem chápáno jako diskriminační, ČLnK odmítá.
ČLnK dlouhodobě usiluje o rovný přístup pacientů k lékům. „Novodobá historie České republiky je i v mezinárodním měřítku charakterizována nerovnováhou v doplatcích za léčiva,“ uvedl ve společném prohlášení vedení ČLnK její viceprezident Mgr. Michal Hojný a doplnil: „Tato nerovnováha je způsobena, kromě jiného, různými marketingovými akcemi a pobídkami. Výsledkem jsou velmi rozdílné doplatky v lékárnách. Pacienti si na tento stav opakovaně stěžují a požadují nápravu.“ Potvrzují to i průzkumy a ankety renomovaných agentur. V roce 2006 provedla reprezentativní průzkum společnost Factum Invenio. Pro stejné doplatky ve všech lékárnách se vyslovilo 82 % pacientů, pro konkurenci lékáren úrovní a kvalitou služeb 84 % pacientů.
Řešením této situace je bezpochyby pevná výše spoluúčasti – doplatků za léky. Naprosto jednoznačně zaručují stejnou dostupnost léků pro všechny pacienty bez ohledu na bydliště, bez ohledu na to, zda si pacient vyzvedne léky v nemocniční nebo v malé venkovské lékárně. „Regulační autority státu jednoznačně prokázaly, že stanovení pevné ceny u jakékoli komodity je jednoduše řešitelná záležitost, příkladem může být tabák a tabákové výrobky,“ píše Mgr. Stanislav Havlíček, prezident ČLnK, a pokračuje: „Je velkým paradoxem, že právě návyková látka vážně poškozující zdraví má pevně stanovenou cenu, zatímco výše spoluúčasti u léčivých přípravků není pro všechny pacienty stejná.“ Podle lékárníků a zejména podle pacientů je tento stav nepřijatelný. Nepřímo to potvrzuje i rezoluce Rady Evropy AP(93)1, která hovoří o principech odměňování lékárenské péče. Podle ní by měli být lékárníci odměňováni na základě poskytování odborných služeb, nikoli pouze v závislosti na ceně vydaných léčiv.
Nový a velmi transparentní systém cenotvorby, vycházející z průměru nejnižších evropských cen, zaručuje pro české pacienty přijatelnou cenovou hladinu léčiv. Tento způsob stanovení cen a úhrad dokonale vyvrací obavy z fixace ceny léčiv na vyšších hladinách. Důkazem jsou informace Státního ústavu pro kontrolu léčiv o výrazném snížení cen léků po porovnání s cenami v EU.
Zdroj: