Kompetence lékárníků vůči lékařům neporostou
„Mnohokrát jsem se již přesvědčil, že jakmile poctivě zahájím odbornou diskusi o věcném problému, udělá se z toho politikum,“ komentoval 24. září mediální přestřelky na mimořádně svolaném briefingu po setkání s představiteli Koalice soukromých lékařů ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek, MBA. „Zároveň je třeba přiznat, že Státní ústav pro kontrolu léčiv debatu o obsahu nově vytvářené kategorie výdeje léčivých přípravků bez předpisu s omezením rovněž nezačal šťastně,“ dodal vzápětí. „Odborná diskuse měla probíhat především na ministerstvu zdravotnictví. Proto se uskutečnila i tato schůzka, na které jsem kolegy z Koalice soukromých lékařů ujistil, že debata bude probíhat maximálně konsensuálně, se seriózní argumentací z obou stran, a že se budeme společně snažit léky, u kterých se shodneme, že jsou dnes zbytečně vázány na předpis, přesunout do kategorie volně prodejných.“
Léky vázané na klinické
vyšetření se neuvolní
První náměstek ministra Bc. Marek Šnajdr na briefingu zdůraznil, že to nebude SÚKL, ale ministerstvo zdravotnictví, kdo vydá finální rozhodnutí o tom, které léky bude možno případně registrovat pro výdej bez předpisu s omezením. „Hlavním důvodem, proč byla tato kategorie na začátku letošního roku do zákona o lécích zakomponována, bylo zpřísnění regulace volné dostupnosti léčivých přípravků obsahujících pseudoefedrin, jež jsou zneužívány ke kriminální činnosti,“ připomněl M. Šnajdr.
Nepřekročitelnou bariérou bránící přesunu jakéhokoli preskribovaného léku do jiného režimu výdeje bude podle jeho ujištění nutnost jakéhokoli souvisejícího klinického vyšetření. „To není v žádném případě možné přenášet z kompetence lékařů do kompetence lékárníků,“ zdůraznil M. Šnajdr. Podle něj se diskuse o zařazení do kategorie OTC s omezením – ať už věkovým, množstevním nebo jiným – bude týkat jen jednotek, maximálně desítek léků.
Lapidárně shrnul výsledky jednání mluvčí koalice MUDr. Jan Jelínek. „Panuje jednoznačná shoda ve třech bodech. Za prvé: rozšířit seznam volně prodejných léků podle odborných kritérií, nikoli politických tlaků či zájmů farmaceutických firem. Za druhé: současné kompetence lékárníků jsou dostatečné, nechť je lékárníci naplní. Za třetí: pokud bude některý lék charakterizován nadměrnou, opakovanou a zbytečnou preskripcí, ale přesto nebudeme mít odvahu zařadit jej mezi volně prodejné, potom budeme diskutovat o jeho zařazení mezi léky vydávané bez předpisu s omezením. Toto opatření však opět v žádném případě nebude a nesmí znamenat rozšíření kompetencí lékárníků proti současnému stavu.“
Zdroj: