Kompletátorské firmy žijí z podpory úředníků
* Příští týden zahájí ministerstvo financí kontrolu podezřelých nákupů v K rajské zdravotní. Chce tak předejít kontrole evropského úřadu proti podvodům OLAF. Věříte v tento typ kontroly?
Nezbývá mi nic jiného než věřit. OLAF je v tuto chvíli jediným orgánem, který drží lidi namočené v této kauze v šachu. OLAF koná pomalu, ale k nějakému závěru dochází. Je pravda, že nyní čeká na výsledek české strany. Zatím Česká republika ještě necertifikovala evropské peníze, takže se nedá říci, že byly zneužity. Proto OLAF vyčkává, zda Česká republika tento problém prošetří. Pokud by tyto pochybné obchody ČR odsouhlasila, nastoupil by OLAF. A to by mohlo znamenat konec peněz z evropských fondů nejen pro Ústecký kraj, ale pro celou republiku. Nyní se chystá naprosto bezprecedentní kontrola. Ještě se, pokud vím, nestalo, aby ministerstvo vyjelo a jelo kontrolovat. Vždycky to bylo tak, že někdo donesl papíry na ministerstvo financí a ministerstvo zkontrolovalo jen formální stránku věci. Nyní je to tak, že se ministerstvo chystá kontrolovat poprvé hospodárnost transakce.
Ministerstvo financí se v současné době díky osobě pana ministra Janoty chová vstřícně. Jsem přesvědčena, že kdyby v čele resortu seděl politický ministr, byla by tendence zamést kauzu pod koberec. Propojení mezi politiky místními a státními a podnikateli je totiž obrovské.
* Pokud kontrola ministerstva financí zjistí, že došlo k nehospodárnému nákupu, přístroje nebudou certifikovány, nebudou proplaceny z evropských peněz. Kdo tedy zaplatí oněch 420 milionů za přístroje, které už v nemocnicích jsou?
Tyto peníze bude muset platit kraj jako zřizovatel nemocnic. Taková situace přivede kraj na absolutní dno, protože už dnes mu chybějí peníze. Krajská zdravotní má už nyní dluhy. Nedovedu si představit, co bude. Měli by být voláni k zodpovědnosti všichni, kdo tento stav dopustili. Vždyť už kvalifikační předpoklady zamezily účast přímých dodavatelů. Tak mohla být dána pouze jedna nabídka, kterou předložilo účelově vytvořené sdružení kompletátorských firem Hospimed-Puroklima. Tím se Krajská zdravotní zbavila možnosti zasahovat například do cen, nebylo o co soutěžit. Vše bylo již dáno.
* Protiargumenty zástupců K rajské zdravotní jsou, že tato konstrukce nebyla nikde prokázána.
Nyní se to už prokázat dá. Máme takové důkazy, které tuto přímou souvislost prokazují. Mám informace od dalších lidí, jimž tento stav vadí. Nemohu je jmenovat, protože by přišli o místa - nejsou to zdravotníci, ale technici, podnikatelé, někteří jsou mimo republiku. Kontaktovali mě poté, co jsem vystoupila na zastupitelstvu v Ústí nad Labem. Je nás už víc, prezentuji tedy určitou skupinu lidí.
* V˙případu Krajské zdravotní je obecně známé personální propojení, jež znemožňuje vyšetření celé kauzy
V Krajské zdravotní (KZ) jsou politici zároveň členové představenstva Krajské zdravotní. Petr Benda (ČSSD) je šéf představenstva Krajské zdravotní a zároveň je radní Ústeckého kraje a členem regionální rady. Pavel Kouda (ČSSD) je místohejtman, člen výboru regionální rady a člen představenstva KZ. Oba dva politici jsou tedy tři v jednom. Exhejtman Jiří Šulc (ODS) je šéfem regionální rady, dříve byl hejtmanem a momentálně je radním. René Budiač (ODS) byl předsedou a nyní je místopředsedou představenstva KZ a radním.
Zdroj: www.tribune.cz