Kompletní rekonstrukce Bohnic by stála přes dvě miliardy
V čem vidíte podstatu probíhajícího sporu mezi zdravotními pojišťovnami a zařízeními poskytujícími následnou péči?
Především v tom, že pojišťovny ve snaze krátit úhrady těmto zařízením argumentují tabulkou, která je součástí vyhlášky č. 134/1997 Sb., tedy seznamu výkonů. Žádný předpis však pojišťovnám neumožňuje strhávat lůžkovým zařízením platby na základě této tabulky. Ta se týká uzavírání smluv se zdravotnickým zařízením, kdy může pojišťovna smlouvu např. s psychiatrickou léčebnou odmítnout proto, že tato léčebna nemá dostatek personálu. Za posledních osm let pojišťovny nikdy k této tabulce nepřihlížely, i když mají přesné informace o stavu personálu všech kategorií zařízení, protože každý měsíc jim hlásíme veškeré změny. Smlouvy s námi přitom uzavřely s vědomím, že máme jiné počty pracovníků, než odpovídá tabulce.A řešení?
Musí dojít ke změně tabulky, už proto, že se léčebny od sebe liší, mají pacienty s různou náročností péče, jiný podíl akutní a chronické péče, klidných a neklidných pacientů apod. Bude třeba zvýšit počet kategorií zařízení, protože léčebny mají podle různé struktury pacientů také různý počet pracovníků. Současná situace vede k nutnosti změnit nejen tabulku, ale celou vyhlášku, resp. zmocnění k vydání vyhlášky č. 134/1997 Sb., tedy i příslušný zákon. Ministerstvo zdravotnictví totiž není přímým účastníkem dohodovacího řízení, i když vyhlášku, resp. seznam výkonů vydává, a to bez možnosti do ní zasáhnout, i když je třeba chybná. K novelizaci tabulky je nutno přistoupit rovněž proto, že byly zrušeny druhé atestace a počty lékařů s druhou atestací budou klesat a že se prodloužila doba povinné praxe před první atestací, čímž bude přibývat absolventů lékařských fakult mezi zaměstnanci. S těmi se v tabulce vůbec nepočítá. Absolvent je brán jako lékař, který nemá kvalifikaci. Ale já jsem přesvědčen, že i oni by v tabulce měli být. U nás v léčebně z 94 lékařů máme 28 absolventů. Na ně nemůžeme psát výkony, přitom je musíme platit, bez nich bychom nemohli fungovat a oni potřebují praxi. K lékařům s první atestací se podle tabulky počítají i psychologové a vysokoškolsky vzdělaní terapeuti, čímž tabulka přináší ještě větší chaos.Co by tedy bylo pro psychiatrické léčebny optimální?
Kdyby pojišťovny podle vyhlášky č. 50/ 2005 Sb. uhradily do konce srpna to, co mají. Do této doby bychom přežili, i kdyby pojišťovny platily jen to, co loni, ale včas. Avšak od 1. září jsme povinni zvýšit tarifní platy zdravotnickým pracovníkům, což bez navýšení úhrad není možné. Nyní hospodaříme účetně vyrovnaně, ale do ničeho neinvestujeme a vyplácíme velice nízké platy. Bez navýšení bychom mohli zvednout jen tarifní platy, abychom vyhověli vládě, ale jen na úkor dalších složek platu, čímž by příjem zůstal de facto stejný. Jinak bychom se od září dostali do dluhů. Omezilo by to také možnost diferencovat odměny podle výkonnosti a kvality práce.Jak to bude s úhradami pro druhé pololetí letošního roku?
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 13/2005, strana 19
Zdroj: