Komunikaci o leukémiích se daří
Česká leukemická skupina – pro život (The CzEch Leukemia Study Group – for Life – CELL) vznikla v roce 2006 a od svého založení slouží jako platforma pro čistě odbornou komunikaci a kooperaci pro všechny, kteří se zabývají problematikou zhoubných nádorů bílé krevní řady. Zdaleka přitom nemusí jít jen o hematoonkology – prostor pro iniciativu zde nalézají i patologové, mikrobiologové nebo molekulární biologové.
Minulý měsíc proběhlo v Praze druhé výroční zasedání tohoto sdružení. Byla tedy příležitost k bilancování. „Podmínkou jakéhokoli úspěchu je, aby se dala dohromady skupina lidí, kteří se dokáží domluvit. Musejí spolu hovořit naprosto otevřeně, protože jenom tak jde včas otevírat problémy a definovat slepé cesty. V neposlední řadě zde musí být ochota k určité práci navíc nad rámec běžných povinností. Bez takového entusiasmu se neobejdeme alespoň v začátku, než se vytvoří oficiální struktura,“ řekl na zasedání předseda CELL prof. MUDr. Jiří Mayer, CSc., z Interní hematoonkologické kliniky.
Mezi počiny CELL s hmatatelným výsledkem patří například unikátní internetová publikace, která je k dispozici na webových stránkách skupiny . Ta
shrnuje zásadní studie, platná doporučení a klíčové objevy v hematologii. Jednotlivé příspěvky mají pevnou strukturu, většinou nepřesahují rozsah jedné či dvou normostran a jejich autory jsou odborníci, kteří se danou oblastí dlouhodobě zabývají, a dokáží tedy odlišit to skutečně podstatné. Tam, kde je to možné, příspěvek obsahuje přímé odkazy na plné texty popisovaných prací. Hlavní výhodou této formy učebnice je možnost aktualizace. „Naší ambicí bylo vytvořit referenční elektronickou příručku pro všechny, kteří se chtějí zorientovat mimo svou užší specializaci, pro atestanty i pro hloubavější studenty. Zatím obsahuje informace od roku 2005, chtěli bychom ale zpracovat i některé nejdůležitější práce staršího data. Daří se nám zde skutečně reflektovat nejnovější vývoj. Jsou zde poznatky o lécích, které ještě u nás nejsou registrované, o některých nových prognostických faktorech, zájemce zde najde například revidovaná kritéria pro léčebnou odpověď u non-hodgkinského lymfomu,“ popisuje prof. Mayer. Důležitou publikací CELL je také suplementum časopisu Vnitřní lékařství o léčbě aspergilových infekcí.
Konkrétní prospěch konkrétnímu pacientovi
U velkého množství pacientů s leukémií stále dochází k opožděnému stanovaní diagnózy. „Snažíme se proto o šíření poznatků o našem oboru i směrem k ostatním odbornostem. Proto jsme rádi využili nabídku Společnosti všeobecného lékařství, abychom připravili jednu sekci na její Jarní interaktivní konferenci. Kromě obecného úvodu jsme přinesli několik kasuistik pacientů, které ukazovaly politováníhodné případy, jak se diagnóza opozdila. Rádi bychom se v této souvislosti soustředili především na akutní promyelocytární leukémie. To je relativně málo častá a zrádná choroba, na druhou stranu je-li včas diagnostikována, je velmi dobře léčitelná. Suplementum Vnitřního lékařství na toto téma chystáme na podzim,“ uvedl prof. Mayer.
Z mezinárodního hlediska je úspěchem implementace protokolů Německé pracovní skupiny pro léčbu akutní lymfoblastické leukémie GMALL. Jsou podle nich léčeni pacienti Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze i Interní hematoonkologické kliniky FN Brno. CELL připravila přehledný článek o Ph+ akutní lymfoblastické leukémii, který byl přijat do časopisu Transfuze a hematologie dnes. „Díky kontaktům na drážďanské pracoviště profesora Ehringera se k nám také dostane velice zajímavá studie s multikinázovým inhibitorem midostaurinem, která je určena jen pro kooperující skupiny,“ dodává prof. Mayer.
V oblasti chronické myeloidní leukémie je jednoznačným krokem vpřed projekt INFINITY (tyrosine kinase Inhibitors iN the FIrst aNd followIng CML Treatment), který se týká nemocných léčených imatinibem. První data o českých pacientech byla již přijata do evropského registru.
Cílem České leukemické skupiny je tvorba společných diagnostických a léčebných protokolů, spolupráce na klinických studiích, zavádění nových poznatků do praxe a navazování kontaktů se zahraničními subjekty. Tím konečným a hlavním cílem je však zlepšení péče o nemocné s leukémiemi. Proto asi nejdůležitějším závěrem výročního shromáždění bylo zjištění, že už dnes má v některých aspektech činnost skupiny pozitivní vliv na osud konkrétních pacientů. Takovým příkladem mohou být třeba oportunní mykotické infekce, kdy CELL koordinuje měření koncentrace azolových antimykotik.
Zdroj: