Konec jednoho monopolu
Podle ní totiž už není podmínkou platnosti vypsání výběrového řízení jeho zveřejnění „vždy ve Zdravotnických novinách“, nýbrž zveřejnění „na úřední desce a způsobem umožňujícím dálkový přístup“. Tato vyhláška tak po mnoha letech odstraňuje neoprávněné zneužívání dominantního postavení na trhu odborných zdravotnických titulů časopisem Zdravotnické noviny.
Protože v minulosti (před rokem 1989, konkrétně od roku 1952) byly Zdravotnické noviny jediným (monopolním) titulem tohoto typu v českém zdravotnictví, vydávaným navíc společně ministerstvem zdravotnictví a zdravotnickými odbory, bylo „logické“, že tehdejší právní předpisy ukládaly zdravotnickým pracovištím uveřejňovat všechny konkursy na uvolněná vedoucí místa
a veškerá výběrová řízení právě ve Zdravotnických novinách. Tato výhoda však byla Zdravotnickým novinám zachována i po roce 1989, a to nejen v některých předpisech přetrvávajících z minulé doby, ale dokonce i v několika předpisech nových, vydaných po roce 1989. Tato situace vedla k monopolnímu zisku Zdravotnických novin ve výši několika milionů korun ročně jednak z vlastní inzerce, jednak z jejich hromadného odběru ve všech zdravotnických zařízeních ČR.
Neoprávněnost dominantního postavení Zdravotnických novin potvrdil svým rozhodnutím z 11. 5. 2007 Antimonopolní úřad ČR, když konstatoval, že „odkazy na týdeník Zdravotnické noviny uvedené ve vyhláškách MZ, resp. v některých jeho předpisech, lze považovat za postup orgánů státní správy, který bez objektivně ospravedlnitelných důvodů může ve svém důsledku vést k omezení hospodářské soutěže na trhu, na kterém působí soutěžitelé (vydavatelé atd.) poskytující informační služby zdravotně odborného charakteru. Vzhledem k těmto skutečnostem se Úřad obrátil na MZ se žádostí o učinění patřičných kroků, které by směřovaly k nápravě současného stavu, a to zejména tak, aby bylo odstraněno takto ničím neospravedlnitelné zvýhodnění jednoho subjektu vydávajícího daný týdeník na úkor jiných vydavatelských a nakladatelských subjektů působících v oblasti odborného zdravotnického tisku.“
Nikdo z předchozích ministrů tuto absurdní situaci neřešil, a až díky současnému ministerstvu zdravotnictví ČR tak dochází k narovnání poměrů a ustavení rovnovážného stavu, který ruší neoprávněné dominantní postavení na trhu pro jeden titul a nastoluje podmínky volné soutěže všech zdravotnických titulů.
Jsme tedy velmi rádi, že nyní je zcela legálně možné zveřejnit vypsání výběrového řízení na jakékoli místo ve zdravotnictví kdekoli, tedy i na stránkách Medical Tribune – celostátního periodika s nejširším zásahem lékařů a zdravotnických profesionálů v ČR, které vychází týdně v nákladu 20 000 výtisků, a podle průzkumu čtenosti oslovují až 43 000 čtenářů.
Zdroj: