Přeskočit na obsah

Konečně bez hranic?

Kromě společnosti IZIP se do evropského projektu zapojila také Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR a Karlovarská krajská nemocnice, a. s., která sdružuje zdravotnická zařízení v Chebu, Sokolově a Karlových Varech. Celého projektu se dále účastní organizace z Německa, Nizozemska, Belgie, Rakouska, Itálie a také Španělska.

Projekt TEN4Health by měl být odstartován 1. května a je naplánován na 18 měsíců. Zavedená elektronická komunikace mezi 20 nemocnicemi a 4 zdravotními pojišťovnami (českou VZP, německou AOK Rheinland/ Hamburg, nizozemskou CZ – Actief in Gezondheid a belgickou Christelijke Mutualiteit) bude postupně testována a ověřována v praxi; po ukončení projektu by měly být v celé Evropské unii zavedeny vypracované standardy.

„Chtěli bychom přijít s perspektivou moderní veřejnoprávní instituce a skutečné zdravotní pojišťovny, která bude přinášet kvalitní služby svým klientům,“ uvedl ředitel VZP MUDr. Pavel Horák, CSc., MBA, a dodal: „Náš občan by podle evropské legislativy nemusel platit za poskytnutou lékařskou péči v jiných zemích Evropské unie, bohužel to ve skutečnosti funguje velmi obtížně a neefektivně. A to nejen pro pacienta, ale i pro pojišťovnu. Věřím, že pomocí takových projektů, jako je TEN4Health, dokážeme nepříznivou situaci změnit ve prospěch našich pojištěnců.“

Pokud bude tedy občan – pojištěnec VZP ČR potřebovat akutní ošetření ve vybrané zahraniční nemocnici, její lékaři si budou moci pomocí webového rozhraní okamžitě ověřit, zda je dotyčný skutečně pojištěncem VZP ČR. Nemocný potom nebude muset na místě platit za akutní ošetření. „Zahraniční pacient vlastně dostane stejnou péči, jako by dostal doma. Přijde do nemocnice, kde ho přijmou a poskytnou mu odpovídající zdravotní péči. Navíc tam bude kontaktní osoba, která s ním bude mluvit v jeho rodné řeči a poskytne mu patřičné informace,“ upozornil na další výhody projektu HansWilli Schemken, člen představenstva největší německé zdravotní pojišťovny AOK Rheinland/Hamburg. Přitom bude nemocnice moci jednoduše provést vyúčtování zákroku se zahraniční pojišťovnou. Zrychlí a zefektivní se tak proces platby za zdravotní úkony mezi pojišťovnami a nemocnicemi, které musely mnohdy i několik let čekat na úhradu výkonů provedených u zahraničních pacientů. A jaké výhody přinese TEN4Health České republice? „Vaše země se nepochybně zviditelní, neboť se zúčastní centrálního evropského projektu. Získá také zcela určitě lepší postavení na evropském trhu zdravotních služeb i péče, který se neustále rozvíjí, a lepší postavení zdravotních pojišťoven, které dokážou nabídnout tuzemským i zahraničním klientům kvalitnější služby,“ konstatoval Dr. Karl A. Stroetmann, PhD, ředitel německé společnosti Empirica, která je z pověření Evropské komise koordinátorem projektu TEN4Health.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 12/2007, strana B6

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené