Kongres ČLA
Vážení praktičtí lékaři, dovolte mi, abych vás srdečně pozval na II. mezioborový lékařský kongres České lékařské akademie (ČLA) pro praktické lékaře s názvem Dýchání – podmínka života, který se uskuteční ve dnech 27. až 29. 11. 2008 v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Jeho program je koncipován mezioborově, což umožní setkat se s pneumology, alergology i internisty-kardiology, kteří mají ze svého pohledu co říci ke společné problematice. Druhým aspektem programu je prezentace aktuálních informací s ohledem na zájmy a možnosti terénní praxe. Všichni aktivní účastníci přednášejí na univerzitní půdě nebo se pravidelně účastní výuky postgraduální v IPVZ a byli pečlivě pro tento účel vybráni. Všichni koordinátoři jednotlivých sekcí jsou si vědomi zadání zprostředkovat nové informace všeobecným lékařům srozumitelným a upotřebitelným způsobem. Praktičtí lékaři ve své práci nemohou přímo disponovat technickými možnostmi specializované medicíny, mohou a měli by však být o nich informováni. Pro vzájemnou spolupráci praktiků a specialistů, průběžnou informovanost kolegů v terénu a především pro naše pacienty je však nezbytné diagnostikovat i léčit na moderní úrovni, kterou současná medicína nabízí.
Přehled tematických sekcí
Obstrukční plicní choroba – ovzduší znečištěné zejména automobily, nárůst alergických onemocnění a pokračující kuřáctví cigaret zejména mezi mládeží a ženami činí toto téma naléhavým a bude nepochybně užitečné seznámit se s novými poznatky o složitosti a nestejnorodosti těchto chorob v současné době i možnostech a roli praktiků v této oblasti.
Infekce dýchacích cest – byla zvolena s vědomím potřeby informovat terénní lékaře v ambulancích o současném způsobu léčení respiračních infekcí tváří v tvář proměnlivosti populace v ČR a reaktivity nemocných. Přehled infekcí se nevyhne ani TBC a HIV s vazbou na dýchací cesty a nabídne nepochybně zajímavá data, o nichž by měl být dnešní praktický lékař informován.
Chronický kašel – tato problematika zatěžuje nejen ambulance specialistů, ale i praktiků v terénu. Ne vždy je terénním lékařům nabídnuta zpětná vazba a ne vždy je jasné, zda pacient je indikován do péče alergologa či pneumologa.
Odvykání kouření – název sekce zní sice poněkud příliš edukativně a možná se zdánlivým předurčením spíše pro nemocné, ale díky osobě MUDr. Králíkové zde bude možnost vyslechnout si fundovaný pohled, podložený letitou zkušeností s touto klientelou, včetně psychologických aspektů přístupu k tomuto druhu závislosti. Zařazení tohoto tématu je užitečné i z důvodu neustálého somatizování medicíny, ve které se mnohdy z nejrůznějších důvodů neobtěžujeme zabývat se psychickými aspekty problematiky našich nemocných.
Dušnost – jedna ze stěžejních sekcí, koncipovaná diferenciálně diagnosticky. Jako koordinátor sekce byl osloven internista s bohatou zkušeností na tomto poli, který se svými kolegy připravil zajímavý přehled této časté a rozsáhlé problematiky, řešené v ambulancích praktických lékařů téměř každodenně.
Jak správně inhalovat – předmětem edukační sekce jsou chyby a omyly a názorná instruktáž s použitím všech dostupných inhalátorů na trhu. Inhalační systémy se neustále zdokonalují a zavazují lékaře i sestry k odpovídající edukaci pacientů, a to srozumitelným způsobem.
Kromě rozdělení témat na léčebná a diagnostická usilovali autoři nabídnout i přístup jak invazivní, tak i neinvazivní. V rámci bloku invazivní problematiky respirační medicíny bude účastníkům nabídnuta diagnostika a terapie úrazů hrudníku, neboť i s nimi se praktik může ve své práci setkat. V této sekci budou prezentovány i současné možnosti bronchoskopického vyšetření, jehož technické parametry se neustále zdokonalují.
V rámci poslední sekce bylo pomýšleno i na dušnost z alergických příčin, a byla tedy zařazena přednáška o anafylaxi, kterou jsou praktičtí lékaři v ambulanci nuceni také občas řešit. Prezentace bude zaměřena na všechny diagnostické i léčebné souvislosti s ohledem na praktické potřeby terénu. Bude přestaven současný doporučený postup u těchto život ohrožujících stavů s projevy bronchokonstrikce. Další přednáška pak bude věnována vyšetření plicních funkcí. Obě témata jistě lékaře v terénu zaujmou, neboť jedno je významné svou naléhavostí a druhé patří do spektra základní diagnostické orientace u respiračních onemocnění. Těšíme se na setkání s vámi i na nové příležitosti ke kuloárovým diskusím, které tvoří těžiště všech kongresů a konferencí.
Zdroj: