Kongres, kde mladí chirurgové získávají ostruhy
Sekce mladých chirurgů České chirurgické společnosti ČLS JEP organizuje každoročně ve spolupráci s kolegy ze Slovenska kongres mladých chirurgů. Poprvé se uskutečnil v roce 2001 a od té doby je spojen se jménem prof. Stanislava Čárskeho, emeritního přednosty Chirurgické kliniky SPAM NsP Na Kramároch v Bratislavě, který byl znám svou osobní podporou mladých generací začínajících chirurgů. O místo konání kongresu se pravidelně střídají ČR a SR, letos ve dnech 12. a 13. června padla volba – také již tradičně - na hotel Jezerka nad sečskou přehradou u Chrudimi.
Na úvod kongresu seznámili představitelé Sekce mladých chirurgů účastníky s proběhlými volbami do výboru sekce, které se konaly letos v únoru. Do nového výboru byli zvoleni doc. MUDr. Jaromír Šimša, Ph.D., MUDr. Tomáš Vidim z Kolína a MUDr. Jaroslav Toušek z Mladé Boleslavi. Funkci předsedy převzal po čtyřech letech od doc. J. Šimši doktor Tomáš Vidim. Po krátké informaci o aktivitách sekce v letech 2004 až 2008 a plánech do budoucna byl zahájen odborný program.
Na začátku zazněly dvě vyzvané přednášky. V první z nich velmi přehledně a věcně prezentoval stále aktuální téma akutní pankreatitidy doc. MUDr. J. Leffler, CSc., z Chirurgické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze. Na jeho přednášku navázal primář MUDr. Jiří Drápela z Chirurgického oddělení v Havlíčkově Brodě, který se podělil o své zkušenosti s diagnostikou a léčbou náhlých příhod břišních na okresní chirurgii. Obě sdělení následovala zajímavá a prakticky orientovaná diskuse.
Učí se obhajovat své názory v diskusi
Po skončení úvodní části se odborný program rozdělil do čtyř paralelních sekcí, ve kterých jsme letos zaznamenali 60 aktivních sdělení chirurgů, které doplnilo 20 prezentací v sekci sesterské. Přednášky byly rozděleny do pěti tematických bloků, ve kterých zazněly příspěvky z onkochirurgie, dětské chirurgie, cévní chirurgie, traumatologie a varií.
V onkochirurgii prezentovali plzeňští autoři zajímavé sdělení, zabývající se problematikou nádorových markerů jako prognostického faktoru po resekci jater pro metastázy kolorektálního karcinomu.
Také v sekci cévní chirurgie zazněla řada velmi aktuálních sdělení, z nichž asi nejvíce zaujala přednáška na téma kombinovaných cévních výkonů, prezentovaná kolegy z pražského IKEM. Cévní chirurg tak může díky speciálnímu vybavení na operačním sále provést v jedné době nejen cévní rekonstrukci (bypass), ale i endovaskulárně ošetřit další zúžená místa tepenného řečiště (angioplastikou, zavedením stentu). V dalším bloku pak chirurgové z Hradce Králové prezentovali laparoskopické výkony na tlustém střevě s využitím moderních koagulačních přístrojů (LigaSure). Velice zajímavé sdělení na téma poranění nervových struktur při laparoskopických operacích tříselné kýly přednesli také kolegové z Pardubic. Mladí autoři prokázali nejen velmi dobrou schopnost vytvářet odborné prezentace, ale také obhájit své názory v diskusi. Smysl setkávání mladých chirurgů, tedy osvojit si schopnosti přednášet, diskutovat a získávat přehled o práci chirurgů na jiných pracovištích v Čechách a na Slovensku, tak byl ve velmi příjemné a neformální atmosféře naplněn.
Mladí chirurgové se neztratí
Na závěr odborného programu druhý den kongresu zazněla vyzvaná přednáška profesora MUDr. D. Mištuny, Ph.D., z Chirurgické kliniky Jesseniovy lékařské fakulty UK Bratislava a Martinské FN o tromboprofylaxi při maligních onemocněních. Před závěrečným slovem přednesl ještě krátké sdělení MUDr. Sedláček z Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, který informoval o postgraduálních kursech chirurgické anatomie a laparoskopické operační techniky prováděných ve spolupráci s Anatomickým ústavem 3. LF UK v Praze. Aktuální program kursů je k dispozici na webových stránkách České chirurgické společnosti ČLS JEP (). Na závěr programu poděkovali organizátoři všem účastníkům a předali profesoru Mištunovi symbolickou putovní sošku. Ta již řadu let reprezentuje organizátorskou štafetu kongresu, který se příští rok bude konat na Slovensku v Martině.
Letošní již VIII. ročník Dnů mladých chirurgů ukázal, že česká chirurgie má v nastupující generaci lékařů velký potenciál. Odborná sdělení byla na vysoké úrovni, hranice mezi slovenskými a českými účastníky nebyla vůbec patrná a také v diskusi se nenašel prostor pro osobní invektivy nebo nekorektní reakce na vyslechnutá sdělení. Úspěch akce zajistila také hojná sponzorská účast a podpora řady firem. Jediným neduhem snad zůstávalo nedodržování časových limitů, což však v řadě případů bylo způsobeno zájmem o diskusi. Věříme, že i v dalších letech budou aktivity Sekce mladých chirurgů úspěšně pokračovat a dnes již více než stočlenná základna sekce se bude dále rozšiřovat. Těšíme se a všechny potenciální zájemce zveme na setkání chirurgů v Martině v červnu 2009.
Zdroj: