Kontinuální sledování glykémie u peritoneální dialýzy
Kontinuální měření glykémie využívá k měření glykémie elektrodu zavedenou do podkoží. Elektroda pracuje na elektrochemickém principu. Její součástí je enzym glukosidáza, který oxiduje glukózu na kyselinu glukonovou a peroxid vodíku. Množství elektronů, které se uvolní při této chemické reakci je měřeno jako elektrický proud, který je v registračním zařízení přepočítáván na koncentraci glukózy. Tímto způsobem je možné získat hodnoty glykémie po pěti minutách po dobu 72 hodin. K přepočtu koncentrace glukózy v podkoží na hodnotu glykémie je nutno přístroj ke kontinuálnímu měření glykémie několikrát denně kalibrovat hodnotou glykémie změřenou glukometrem z kapilární krve.
Kontinuální měření pomáhá zlepšení kompenzace DM
Systém pro kontinuální měření glykémie se v klinické praxi používá pro průkaz hypoglykémií nezachycených při standardním monitorování glykémií, klinicky němých hypoglykémií a monitorování průběhu postprandiálních a nočních glykémií. V současnosti je v praxi používán systém pro kontinuální měření hladiny glukózy – Guardian RT (Medtronic), u kterého je senzor spojen bezdrátově s registračním zařízením a systém Paradigm REAL-Time (Medtronic), u nějž je registrační zařízení součástí inzulinové pumpy.
Těsnou korelací koncentrace glukózy v intersticiu podkoží s glykémií (přesnost měření je zajišťována opakovanou kalibrací přístroje) lze těmito systémy kontinuálně sledovat glykémie v reálném čase. Je nutno jen vzít v úvahu skutečnost, že snížení koncentrace glukózy v intersticiu podkoží předchází glykémii a vzestup koncentrace glukózy v intersticiu podkoží je za koncentracemi glukózy v krevním řečišti zpožděn asi o 15 minut. V publikovaných klinických studiích, které sledovaly kompenzaci diabetu u pacientů pravidelně využívajících v léčbě diabetu kontinuální monitorování glykémie, bylo prokázáno zlepšení kompenzace diabetu ve smyslu snížení glykovaného hemoglobinu a snížení četnosti hypoglykémií.
Změny glykémie během peritoneální dialýzy
Výzkum v oblasti kontinuálního monitorování glykémie směřuje ke spojení senzoru pro kontinuální monitorování glykémie s inzulinovou pumpou (externí nebo implantovanou) a vytvoření uzavřeného automatického systému, který samostatně reguluje glykémii.
Na našem pracovišti byl systém pro kontinuální monitorování glykémie použit v klinickém sledování, do kterého byla vybrána skupina pacientů chronicky léčených peritoneální dialýzou. U pacientů nebyla známa diagnóza diabetu (měli normální glykémie nalačno). Cílem tohoto klinického sledování bylo pomocí metody kontinuálního monitorování glykémie stanovit longitudinální průběh glykémie při chronické peritoneální dialýze s glukózovými dialyzačními roztoky. Celkem bylo sledováno osm pacientů s chronickým renálním selháním (šest mužů, dvě ženy), průměrný věk 68 let, rozpětí 52 až 77 let. Pacienti byli sledováni po dva dny. Peritoneální dialýza byla prováděna pomocí čtyř výměn dialyzačního roztoku denně (každá výměna trvala šest hodin). První den byl na první a třetí výměnu použit dialyzační roztok s 1,5% glukózou a na druhou a čtvrtou výměnu byl použit roztok s 2,5% glukózou. Druhý den byl na první a třetí výměnu použit dialyzační roztok s 1,5% glukózou a na druhou výměnu byl použit roztok s 2,5% glukózou a na čtvrtou výměnu roztok s 4,25% glukózou. Bylo měřeno množství absorbované glukózy z dialyzačního roztoku. Ke kontinuálnímu měření glykémie byl použit systém CGMS (Guardian RT – Medtronic). Systémem CGMS byly po dva dny měřeny glykémie i u dvou zdravých jedinců, kteří sloužili jako kontrola. Výsledky klinického sledování byly následující: U zdravých kontrol nepřesáhla glykémie měřená CGMS hodnotu 7,8 mmol/l při normálním příjmu potravy. Naproti tomu u všech pacientů byly glykémie vyšší než 7,8 mmol/l přítomny během 5 až 30 % sledovaného času (průměr 20 %, SD 12 %). Průměrná glykémie u všech sledovaných pacientů byla 6,8 mmol/l. Celkový čas s glykémií vyšší než 7,8 mmol/l koreloval s absorpcí glukózy z peritoneální dutiny (průměrné množství absorbované glukózy první den měření – 109 g; druhý den měření – 139 g).
Závěrem tohoto klinického sledování bylo zjištění, že peritoneální dialýza není provázena jen absorpcí glukózy. U pacientů bez známé diagnózy diabetu je během peritoneální dialýzy přítomna hyperglykémie, která není při běžné kontrole rozpoznána. K určení klinického významu tohoto zjištění jsou nutné další klinické studie.
Zdroj: