Přeskočit na obsah

Krajská zdravotní, a. s., - v předvolební palbě

Pojmem „tunel“ se však zaštítil i Ing. René Budjač, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., a radní Ústeckého kraje za ODS, byť v jiném významu: „Když použiji rétoriku opozice, vytvoříme tunel, ovšem takový, kterým budou finanční prostředky proudit do naší společnosti a ne obráceně.“

Jak se rodí kauza

„Úkol prověřit fungování obslužných, neklinických činností ve všech pěti odštěpných závodech Krajské zdravotní, a. s., tedy v Masarykově nemocnici Ústí nad Labem, nemocnicích Děčín, Chomutov, Most a Teplice, byl představenstvu zadán již začátkem letošního roku,“ sdělil MT Ing. Petr Fiala, náměstek hejtmana Ústeckého kraje. Připomeňme, že právě kraj je výlučným akcionářem Krajské zdravotní.

 „V případě laboratoří to znamenalo provést sběr interních dat, abychom věděli, o jakých výsledcích, event. problémech se vlastně budeme bavit,“ připomněl Ing. Fiala. „Zároveň byly osloveny i tři společnosti – případní strategičtí partneři. Šlo pouze o předběžný průzkum nabídky pro případ, že bychom v budoucnosti k nějakému partnerství z ekonomických důvodů přistupovali,“ zdůrazňuje P. Fiala.

První oslovená firma – ze sousedního Saska, SRN – oznámila, že by měla zájem pouze o koupi, tedy o privatizaci laboratoří. Druhá - společnost Olympus - sdělila, že by na podobný úkol byla připravena až zhruba za rok či dva. Jedinou konkrétní nabídku na dlouhodobý patnáctiletý pronájem podaly Klinické laboratoře Chomutov, dceřiná společnost firmy Synlab CZ.

„Jak je v takových případech obvyklé, zaslala nám firma svou nabídku již ve formě návrhu smlouvy, kterou však, protože si byla vědoma toho, že ještě nejde o žádné veřejné zadávací řízení, ani nepodepsala,“ upřesňuje P. Fiala.

Nicméně znění smlouvy, byť nepodepsané, uniklo – stejně jako informační materiál obsahující sebraná, avšak nesetříděná a neanalyzovaná interní data - na veřejnost. A vyvolalo okamžitě pochybnost. Proč mají Klinické laboratoře Chomutov za pronájem laboratoří lékařské mikrobiologie, klinické biochemie, lékařské genetiky, hematologie a transfuzní služby platit jen 30 milionů korun ročně? Reálný zisk laboratorních provozů je přece mnohem vyšší! Opozice měla jasno – ústecká ODS chce Krajskou zdravotní, a. s., rozkrást!

Kolik vydělávají laboratoře, nikdo neví

Jenže na otázku, nakolik je provoz laboratoří Krajské zdravotní, a. s., skutečně ziskový, nenašel nikdo, ani MT, zatím jednoznačnou odpověď. V již zmíněném interním podkladovém materiálu, který rovněž unikl na veřejnost, lze za loňský rok najít zisk 63,5 milionů, ale dobrat se lze i čísla 120 milionů a někteří odborníci dokonce hovoří až o 200 milionech ročně. Naproti tomu již jednou citovaný Ing. R. Budjač pro Ústecký deník uvedl, že roční zisk laboratoří je zhruba pouhých deset milionů. Jak může vzniknout tak nebetyčný rozptyl?

„Ať budete sbírat čísla sebepečlivěji, nikdy se zcela jednoznačného výsledku nedoberete,“ řekl MT Ing. Eduard Reichelt, ředitel Krajské zdravotní, a. s. „Jedná se o rozsáhlý komplement s celou řadou návazností a každý zpracovatel může podle toho, jak k tomu přistoupí, dojít k odlišným číslům. Vezměte si jenom tzv. rozpouštěné náklady a otázku, které z nich a jak správně započítat. Není tedy problémem sečíst náklady na straně jedné a výnosy na straně druhé. Důležité je spasovat tyto náklady a výnosy k sobě tak, aby to odpovídalo realitě provozu.“

Z celé - před krajskými volbami značně zpolitizované – debaty by tedy mohl podle Ing. Reichelta nakonec být alespoň jeden pozitivní výstup. Nejen pro zdravotnictví Ústeckého kraje, ale pro systém financování zdravotnictví v celé ČR. „Mohlo by se dojít ke konsensu v otázce metodiky, která čísla na straně příjmů a výdajů jsou pro posuzování činnosti a financování laboratorního komplementu alespoň přibližně správná a relevantní,“ doufá Ing. Reichelt.

Nic prý nebylo upečeno předem

To, že se hrubý, neanalyzovaný interní materiál spolu s nabídkou společnosti Klinické laboratoře Chomutov dostal na veřejnost, pokládá Ing. Reichelt za neslýchané. „V jedné emocionálně vypjaté chvíli jsem to nazval spiknutím, protože není přece možné, aby nám v první fázi projednávání utekly všechny interní pracovní materiály a byly takhle hrubě zneužity,“ říká Ing. Reichelt.

Ing. Fiala upřesnil, že standardní rozhodování o medicínských i nemedicínských činnostech v rámci Krajské zdravotní, a. s., probíhá standardně v šesti krocích. „Nejprve se k problematice vyjádří naši krajští zdravotní odborníci, kteří jsou garanty pro všechny klinické obory, kterým se Krajská zdravotní, a. s., věnuje,“ vysvětluje Ing. Fiala. „Ve druhém kole se tématem zabývají náměstci pro zdravotní péči všech našich pěti nemocnic. Třetím krokem – na který v případě laboratoří ještě ani nedošlo – je porada s řediteli odštěpných závodů, čtvrtým je podání informace představenstvu akciové společnosti. Teprve rozhodnutím představenstva se z pouhého tématu nebo problematiky stává úkol, resp. návrh – nebo také ne, je-li nápad zamítnut. V páté fázi se každý záměr, který se týká zaměstnanců, projednává s odboráři. A teprve šestým krokem je rozhodování představenstva. Kauza byla vynesena hned na začátku, tedy v první fázi, některým z našich krajských odborníků – pro oblast komplementu se jedná o MUDr. Jiřího Masopusta a jeho zástupce Ing. Františka Hájka – a následně zpolitizována. Standardní projednávání tedy ještě ani neproběhlo a nedá se proto tvrdit, že vše už bylo s s firmou Synlab CZ dohodnuto,“ dodal Ing. Fiala. Krajští odborníci podle něj slíbili dodat svůj vlastní oponentní materiál týkající se ponechání laboratoří uvnitř Krajské zdravotní, a. s., a jejich konsolidace. Ten však dosud zpracován není.

O dobrém hospodaření se nemluví

Ve stínu celého sporu o údajné tunelování však zůstala čísla, která by rozhodně neměla zapadnout. Když představitelé Krajské zdravotní, a. s., již při jejím vzniku v září loňského roku hovořili o vyrovnaném hospodaření jako cíli, zdálo se to být nesplnitelnou chimérou. Vždyť nemocnice Ústeckého kraje končily rok 2007 se ztrátou 239 milionů korun. V prvním čtvrtletí letošního roku se propad podařilo snížit na 33,5 milionu – a první pololetí letošního roku zakončila Krajská zdravotní, a. s., již v černých číslech s mírným ziskem 3,7 milionu.

„Také mne už napadlo, zda celá kauza laboratoří nevznikla na objednávku proto, aby se upozadila informace o našem hospodářském výsledku – upřímně řečeno až neuvěřitelném,“ spekuluje Ing. Reichelt. „Možná se před volbami někomu nehodí to, že nemocnice transformované do akciové společnosti mohou fungovat, prosperovat a přitom plnit ve vztahu k zaměstnancům všechny podmínky kolektivní smlouvy,“ dodal. Na jednání se zástupci odborových organizací 5. září již vedení Krajské zdravotní, a. s., oznámilo, že vzhledem k hospodářským výsledkům navyšuje platy zaměstnancům v průměru o 1,5 procenta.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené