Přeskočit na obsah

KREDITY NELÉKAŘŮ A MATEŘSKÁ DOVOLENÁ

Jsem všeobecná zdravotní sestra. Absolvovala jsem SZŠ, maturovala jsem v roce 1989. Poté jsem nastoupila do nemocnice na místo zdravotní sestry, ale jen na šest měsíců, následovala mateřská dovolená s prvním a druhým dítětem. Poté jsem nastoupila jako rehabilitační pracovník v lázních. Pracovala jsem zde do roku 2002. Poté jsem byla čtyři roky na mateřské dovolené. Po MD jsem se vrátila zpět do lázní Velké Losiny, ale už jako sanitář-masér, pracuji tam dosud. Registrace probíhala v době mé MD, tudíž jsem ji nevyužila.V současné době bych se chtěla vrátit k práci sestry v ambulanci či v nemocnici a zjistila jsem, že registrace je potřebná. Kredity mám nasbírané v hodnotě asi 50 bodů, ale v posledních letech jsem nepracovala jako zdravotní sestra. Pokud jsem správně pochopila, nabízí se možnost složení praktické zkoušky, která by nahradila potřebnou praxi. Čeho se tato praktická zkouška asi týká a jak probíhá?   

Pro vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu a registrace všeobecné sestry je nutné doložit celkem tři roky výkonu povolání jako absolventka SZŠ, z toho jeden rok v posledních šesti letech a doložit účast na jednotlivých formách celoživotního vzdělávání v počtu 40 kreditů, také z posledních šesti let. Pokud byly vaše MD v rámci zaměstnaneckého poměru a ve výkonu činností všeobecné sestry, můžeme vám počítat za každou MD šest měsíců do výkonu povolání podle § 4 odst. 2 zákona č. 96/2004 Sb. Pokud tuto podmínku nesplníte, lze praktickou zkouškou nahradit pouze jeden rok z posledních šesti let, nikoliv tříletý výkon povolání všeobecné sestry. Jestliže tedy máte tři roky výkonu povolání a nemáte jeden rok z posledních šesti let, obraťte se prosím na paní Doubkovou, která zkoušky vyřizuje na e-mailové adrese: zkouška@nconzo.cz nebo telefonním čísle 543 559 352.

Jsem registrovaná zdravotní sestra od dubna 2006 až do dubna 2010. Od července 2000 jsem pracovala ve Vězeňské službě ČR jako všeobecná zdravotní sestra, než jsem v březnu 2004 odešla na mateřskou dovolenou, kterou jsem ukončila v červnu 2007. Poté jsem opět nastoupila do práce ve Vězeňské službě ČR, ale po půl roce jsem ukončila pracovní poměr a nyní jsem v domácnosti a chci v ní zůstat, než půjde syn do školy. Můj dotaz zní: v období registrace jsem byla na MD a jen půl roku pracovala, mám již 12 kreditů. Četla jsem, že je potřeba dát dohromady 40 kreditů a jeden rok praxe. Pokud však chci zůstat ještě v domácnosti, nenastoupím tudíž do práce a nenadělám si potřebnou praxi. Jak mám dále postupovat? Moc děkuji za radu.

K prodloužení registrace je nutné doložit minimálně jeden rok výkonu povolání na minimálně 0,5 úvazku a 40 kreditů – vše z období posledních šesti let před datem podání žádosti. Do výkonu povolání se započítá i MD v rozsahu nejvíce šesti měsíců v kalendářním roce, pokud navazovala na výkon povolání, tj. byla vyplácena zaměstnavatelem. O prodloužení platnosti osvědčení je nutné požádat nejpozději 60 dnů před skončením platnosti původního osvědčení. Pokud tedy požádáte nejpozději začátkem roku 2010, bude se vám ještě počítat do výkonu povolání šest měsíců mateřské dovolené z r. 2004 a šest měsíců praxe z r. 2007. Zbývá doložit 40 kreditů a podmínky prodloužení registrace byste splnila. Nebo máte možnost požádat o teoretickou zkoušku k vydání osvědčení, kterou lze chybějící kredity nahradit.

Mám dotaz ohledně sbírání kreditů po dobu mateřské dovolené. Registrovaná jsem od února 2006 s platností do prosince 2011, ale na MD jsem od dubna roku 2005. Mám dvě děti, tudíž téměř celou dobu registrace strávím na mateřské dovolené. Mé dotazy znějí: je potřeba sbírat body i po dobu MD? Existuje nějaký finanční příspěvek od zaměstnavatele na pokrytí nemalých částek vydaných za jednotlivé kongresy a semináře? Stačí nasbírat 40 bodů za pasivní účast? Někde jsem slyšela, že je nutno mít určitý počet bodů i z aktivní účasti, ale vůbec netuším, o čem přednášet při MD. (O nutnosti časté výměny plenek coby prevence plenkové dermatitidy?) A také, že je dobré mít těch bodů víc, neboť ne všechny kredity musejí být uznány.

Pro maminky na mateřské dovolené platí stejné podmínky pro vydání nebo prodloužení platnosti osvědčení včetně doložení kreditů, případně nahrazení této podmínky zkouškou k vydání osvědčení.

Celoživotní vzdělávání je povinné pro všechny zdravotnické pracovníky a považuje se za prohlubování kvalifikace podle ustanovení § 230 zákoníku práce. Účast na různých formách celoživotního vzdělávání za účelem prohloubení kvalifikace se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat. Náklady vynaložené na prohlubování kvalifikace hradí zaměstnavatel v případě, že zaměstnance na tuto akci celoživotního vzdělávání vyšle, případně podle jeho finančních možností. Doporučujeme proto řešit tento problém se zaměstnavatelem.

Kredity lze doložit pouze z pasivní, aktivní nebo z kombinace obou typů účasti na formách celoživotního vzdělávání. Ve vašem případě tedy postačí pasivní účast.

Kredity z účasti na vzdělávacích akcích určených pro všeobecné sestry se započítají v plné výši bez ohledu na tom, jakou má sestra specializaci nebo na jakém oddělení zrovna pracuje.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené