Krvácení v prvním trimestru gravidity
Asi jedna čtvrtina všech těhotných žen se v průběhu několika prvních týdnů těhotenství setká se špiněním nebo krvácením a asi jedna polovina z krvácejících žen na konec potratí.1 Praktičtí lékaři, kteří jsou dobře seznámeni s normálním vývojem časného těhotenství, ultrazvukovými nálezy a hodnotami beta podjednotky choriového gonadotropinu (β-hCG), mohou spolehlivě stanovit diagnózu a určit vhodnou léčbu.
Postup při krvácení v prvním trimestru
Podle defi nice jde při krvácení do 20. gestačního týdne o hrozící potrat (tab. 12,3), i když ve většině případů takové těhotenství normálně pokračuje. Rychlost vyšetřování závisí na anamnéze a příznacích pacientky. Je-li známa doba od poslední normální menstrua ce, může být na jejím základě stanoveno gestační stáří. Fyzikální vyšetření u stabilních pacientek zahrnuje určení velikosti a uložení dělohy, poslech ozev plodu dopplerovským vyšetřením (pokud od poslední normální menstruace uběhlo alespoň 10–11 týdnů) a bimanuální vyšetření zaměřené na detekci rezistence nebo zvýšené citlivosti. Jsou-li při dopplerovském vyšetření zachyceny ozvy plodu, je-li pacientka stabilní a v pánvi není zjištěna rezistence či zvýšená citlivost, ani nejsou přítomny klinické známky intraperitoneálního krvácení, pak je na místě pacientku uklidnit a dál ji pečlivě sledovat.
Citlivost a rezistence v oblasti adnex může naznačovat mimoděložní těhotenství. Hypotenze spolu s dalšími příznaky hemoperitonea (např. bolest v rameni, nepřítomnost peristaltiky, vzedmuté těstovité břicho) může znamenat rupturu mimoděložního těhotenství a vést k okamžité hospitalizaci a vyšetření.
Vaginální vyšetření v zrcadlech může odhalit jiné než porodnické příčiny krvá cení, jakými jsou cervicitida, kolpitida, cystitida, poranění, karcinom děložního čípku nebo polypy nebo jiné než poševní krvácení, například hemoroidy. Významná dilatace děložního hrdla nebo viditelné tkáně plodu naznačují probíhající potrat. Tkáň lze odstranit jemnou trakcí pomocí potratových kleští a vyšetřit na přítomnost cho riových klků (obr. 1) nebo poslat na histopatologické vyšetření........
_______________________________________________________________________________________________________________
Komentář
As. MUDr. Petr Křepelka
Ústav pro péči o matku a dítě, Praha, Katedra gynekologie a porodnictví IPVZ, Praha
Dlouholetá empirie praví, že 25 % těhotných žen prodělá epizodu krvácení v prvním trimestru. Z tohoto objemu žen jich 50 % potratí. Doporučíme-li tedy ženě krvácející v prvním trimestru jakoukoli terapii, budeme „úspěšní“ v 50 %. V České republice bylo v roce 2008 hlášeno 14 300 samovolných potratů a 1 400 případů ektopické gravidity.1 Z uvedených skutečností vyplývá, že přibližně dalších 14 300 těhotných žen krvácelo v prvním ......
Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 5/2009, strana 24
Zdroj: GYNEKOLOGIE PO PROMOCI